Včeraj se je bogoslužje z navzočnostjo vernikov začelo tudi na Brezjah. / Foto: Gorazd Kavčič

Pri mašah znova tudi verniki

Včeraj je nehala veljati prepoved udeležbe vernikov pri mašah, ki je bila sprejeta 13. marca. Nadškof Zore prosi vernike k spoštovanju predpisov o varnosti pred okužbami.

Letošnjega maja po cerkvah ne poteka običajno branje šmarnic, ampak le pri rednih mašah ob upoštevanju varnostnih navodil. Tradicionalne šmarnice za otroke odpadejo, mogoče pa jim je prisluhniti na spletnih prenosih.

Kranj – Od včeraj naprej je udeležba pri mašah dovoljena, vendar samo zdravim osebam, ki ne kašljajo in nimajo povišane temperature, vsi drugi, še posebej starejši, kronični bolniki in zdravstveno ogroženi posamezniki, pa naj maše še naprej spremljajo po televiziji, radiu in spletu. To bo zanje in za vse druge najvarneje, so pretekli teden sporočili slovenski škofje v navodilih za ponovno vzpostavljanje javnega bogoslužja. Cerkve so bile namreč omejeno dostopne od 13. marca naprej.

Vsak vernik mora odslej pri maši nositi zaščitno masko in si pred vstopom v cerkev razkužiti roke, običajne blagoslovljene vode pa ne bo. Verniki morajo biti drug od drugega oddaljeni poldrugi meter, prazna pa mora biti tudi vsaka druga vrsta klopi. Omejitev ne velja za člane istega gospodinjstva. Zaščitne maske so obvezne za sodelavce pri bogoslužju, ne pa za duhovnike. Pri mašah je dovoljeno ljudsko petje brez pevskega zbora na koru. Tja sme le organist, solist ali družina, ki prepeva. Maše potekajo brez običajnega rokovanja. Delitev obhajila je dovoljeno samo na roko. Verniki si morajo po zaužitju hostije znova namestiti maske, ki so med obhajilom obvezne tudi za duhovnike oziroma delivce obhajila, pa tudi za pobiralce darov vernikov. Po vsaki maši se mora cerkev zračiti najmanj pol ure. Maša na prostem je dovoljena le ob upoštevanju varnostnih predpisov, po katerih so javni dogodki z udeležbo več kot petih ljudi prepovedani. Škofje se zahvaljujejo duhovnikom za prizadevno delo med epidemijo in jim v primeru, ko pri eni maši ni dovolj prostora za vse, priporočajo dodatne nedeljske maše.

Škofje so odločili, da je spovedovanje v spovednicah še naprej prepovedano, dovoljeno pa je na prostem, v cerkvah, po kapelah in v drugih prostorih, ki jih je treba prezračevati. Za spovedanca in spovednika sta obvezni zaščitni maski in razdalja poldrugi meter. Pri krstu in tudi pri poroki smejo biti le sorodniki, vendar ne več kot petnajst. Prvo obhajilo je dovoljeno podeliti le skupini petih otrok, sicer pa škofje priporočajo prestavitev obhajila na jesenski čas. Enako velja za birme in začetek verouka. Tudi za cerkvene pogrebe še naprej velja, da se opravijo v najožjem družinskem krogu, pogrebna maša pa mora potekati po navodilih o varnosti.