Odgovorni urednik Srečo Vernig s prvo številko Razgledov / Foto: Gorazd Kavčič

Občasnik – bratec Razgledov

V Muzejskem društvu Bled so konec marca na štirih straneh prvič izdali Občasnik, ki vsem gospodinjstvom na Bledu in v Gorjah brezplačno prinaša podobne novice kot vsakoletna monografija Razgledi, le v manjšem obsegu.

Bled – Doslej je pod okriljem Muzejskega društva Bled in Zavoda za kulturo Bled izšlo enajst številk domoznanske zbirke Razgledi, ki prinaša raznolike prispevke z različnih področij, zlasti pa domoznanstva, zgodovine in kulture z območja občin Bled in Gorje ter širše okolice. Letošnja številka Razgledov je po besedah odgovornega urednika Sreča Verniga zaradi sedanjih razmer, v katerih se je znašel zavod za kulturo, še pod vprašajem, zato so se odločili, da izdajo »mlajšega bratca« Razgledov, kot pravijo Občasniku, da bi med ljudmi kljub temu širili domoznansko znanje.

»Mnogi namreč karanteno preživljajo doma in imajo mogoče zato več časa za branje, zato smo se jim odločili stopiti naproti in jim ponuditi dodatno možnost, da zapolnijo svoj čas,« razmišlja Srečo Vernig in dodaja, da naj bi še ena številka izšla že v aprilu. V njej naj bi se podrobneje posvetili tudi sedanji epidemiji covida-19 in drugim epidemijam, ki so v preteklosti zaznamovale Bled in okolico. Prva številka v uvodnem prispevku prinaša aktualna dogajanja na območju občin Bled in Gorje, pri čemer se izogibajo politiki, je poudaril Vernig. Sledi prispevek o naselbini na grajskem hribu, saj so ob zadnjih arheoloških izkopavanjih naleteli na najdbe iz pozne bronaste in začetka železne dobe med devetim in osmim stoletjem pred našim štetjem. Med drugim so našli fragmente keramike, bronasto iglo s stožčasto glavo in jantarjevo jagodo. »Vse to potrjuje tezo, da je bil Bled v preteklosti ves čas naseljen,« je pojasnil Vernig. Prvič so opisali tudi najstarejši ohranjeni grb na Blejskem gradu, ki je vzidan nad samim glavnim vhodom. Grb v obliki poznogotskega polkrožnega ščita je obdan s škofovskimi insignijami: nad grbom je mitra, za ščitom na heraldični levi pa škofovska palica. Grb je pripadal škofu Christophu I. von Schroffensteinu. Glede na to, da je prva številka izšla pred velikonočnimi prazniki, so pozornost posvetili tudi velikonočnemu času. V posebnem prispevku so predstavili še ljudskega godca Albina Valanta, spomnili pa so se tudi lani zamujenega jubileja, devetdesete obletnice svečanega odprtja Gorjanskega doma. V želji, da bi domoznanske teme in znanja še bolj približali ljudem, pa so vključili tudi rubriko Kdo jih pozna?, v kateri predstavljajo bolj ali manj znane osebnosti s tega področja. Tokrat iščejo imena članov gorjanskih Orlov, ki so fotografirani pred Gorjanskim domom leta 1927.

»Naš cilj je širiti domoznansko znanje in kulturo ter skozi to vzpostaviti pripadnost širšemu prostoru na območju občin Bled in Gorje, saj verjamemo, da bomo tako prispevali k strpnosti in manj delitvam na 'naše' in 'vaše',« je dejal Vernig, ki je prepričan, da s prispevki o umetnosti, domoznanstvu in zgodovinskih spoznanjih med ljudi tudi v tem času vnašajo mirnost in sproščenost. »Čeprav gre za neke vrste 'instagram časopis', saj prinašamo kratke, 'hitre' novice, pa si prizadevamo, da so čim bolj strokovne in z njimi širimo znanje.«