Janez Fajfar / Foto: arhiv občine

Na Bledu so praznovali

Letošnji občinski praznik na Bledu je sovpadel z velikonočnimi prazniki. Praznovanje pa je letos minilo brez slavnostne akademije in podelitve občinskih priznanj, kar bodo izvedli takoj, ko bo mogoče.

Bled – Za svoj občinski praznik so si na Bledu izbrali datum na darovnici, s katero je cesar Henrik II. briksenškemu škofu Albuinu podaril Bled z ozemljem med obema Savama, to je 10. april 1004. Tisoč šestnajst let stara darovnica je namreč najstarejša znana listina z omembo Bleda. Ob prazniku vsako leto pripravijo slavnostno akademijo s podelitvijo občinskih priznanj, s katero pa bodo morali letos še počakati. Je pa ob prazniku župan Janez Fajfar kljub temu nagovoril občane in poudaril, da so ta čas daleč najpomembnejši »naše zdravje, medsebojna povezanost, ki se kaže v pripravljenosti pomagati sočloveku, naša solidarnost in naš občutek za skupnost«.

Zato se je ob tej priložnosti zahvalil vsem prostovoljcem, ki so se odzvali pozivu Civilne zaščite in so pripravljeni pomagati. »Hvala vsem službam, ki v teh dneh opravljajo veliko in pomembno delo za vse nas, hvala tistim, katerih delo ni vidno na prvi pogled, pa ga bo lokalna skupnost prej ali slej občutila. Hvala vsem, ki morda skrbite za svoje sosede, ki pokličete koga, ki je v teh dneh osamljen doma, ki razmišljate o tem, kako bomo naše življenje oblikovali in zastavili po, vsaj upam da, skorajšnjem koncu epidemije,« je v svojem nagovoru dejal Fajfar. Kot je poudaril, se bodo stvari v prihodnje zagotovo spremenile, od nas pa je odvisno, v katero smer bodo šle spremembe. Tako se bodo morali po njegovih besedah tudi na občini odločiti, katere letos načrtovane investicije bodo speljali in katere bodo morda prestavili v prihodnost. »Letošnji proračun bi moral biti težak 16 milijonov evrov in bi bil najvišji v zgodovini občine, na voljo bi imeli kar dva tisoč evrov na občana. Koliko denarja se bo na koncu zares steklo v občinsko blagajno, ne vemo. Vemo pa, da ga bomo poskušali porabiti za projekte, ki bodo namenjeni dvigu kakovosti življenja v naši lokalni skupnosti.«

Spomnil je, da nismo edina generacija, ki se je soočila s tako izredno situacijo. »Naši starši oziroma stari starši so živeli v času druge svetovne vojne, ko so štiri dolga leta dan in noč trepetali za golo življenje, Bled je bil tako prazen, kot je danes, tudi v času osamosvojitvene vojne in še kakšno leto potem, pa smo tudi to preživeli.« Zato verjame, da bomo premagali tudi sedanjo epidemijo, po kateri bo ves svet drugačen in tudi »naš ljubi Bled ne bo več tak, kot je bil«. Ob tem pa se morajo krajani zavedati, je dodal, da niso sami. »Naj nas v teh dneh duh skupnosti ponovno poveže,« je poudaril župan.