Zatišje na trgu nepremičnin

Emidemija koronavirusa vpliva tudi na nepremičninski trg, saj je izvajanje storitev nepremičninskega posredovanja prepovedano. Če se bodo razmere umirile v kratkem, ni pričakovati bistvenega upada cen.

Kranj – »Trenutno je nemogoče izvajati oglede nepremičnin, saj je prepovedan direktni stik s strankami in med strankami. Eventuelno si lahko stranka sama ogleda le parcelo ali hišo v izgradnji, torej nepremičnine, v katere ni treba vstopati v prisotnosti tretjih oseb. Posledično se je število transakcij zmanjšalo na minimum. Pričakujemo, da cene lahko nekoliko padejo, a ne bistveno, če se bo epidemija umirila v doglednem času oz. najkasneje do konca maja,« je pojasnila Jelena Lašič iz agencije MP projekt. Tudi Damjan Podjed, poslovodja podjetja Nepremičnina posredovanje, ne pričakuje bistvenega upada cen, če se bodo razmere v kratkem umirile.

Če bo epidemija trajala, bodo cene padle

Če bi se sprejeti ukrepi podaljšali denimo tudi čez poletje, bi to po besedah Lašičeve lahko povzročilo padec cen. »V tem primeru bi ponudba lahko presegla povpraševanje – kot posledica zmanjšane kupne moči kupcev: zaradi odpuščanja, čakanja na delo, zmanjšanih dohodkov, slabše kreditne sposobnosti,« je razložila. »Dlje kot bo epidemija trajala, večji bo padec cen. V nobenem primeru pa velikega padca cen na Gorenjskem ne pričakujemo, saj še vedno ni dovolj ponudbe novejših nepremičnin in novogradenj,« meni Podjed.

Povedal je tudi, da so njihovo pisarno zaprli, še vedno pa od doma po telefonu in računalniku urejajo zadeve za njihove stranke in jim skušamo pomagati. »Klicev imamo še vedno kar nekaj, saj povpraševanje na splošno še vedno presega ponudbo,« je razložil in dodal, da po e-pošti še vedno sprejemajo ponudbe strank. Lašičeva pa je pojasnila, da so nepremičninske posrednike poslali na čakanje na delo. »Trenutno se ukvarjamo z reševanjem in zaključevanjem že sklenjenih poslov. Administrativni in računovodski del poslovanja opravljamo normalno, saj ta ne zahteva direktnega stika s strankami in prisotnosti vseh zaposlenih,« je razložila. Tudi pri njih še vedno prejemajo klice kupcev in prodajalcev, posredniške pogodbe za prodajo nepremičnin pa sklepajo po e-pošti.

Sogovornika pri kupcih še ne zaznavata strahu pred investicijami v nepremičnino. »Če se bodo ukrepi za preprečevanje širjenja koronavirusa bistveno podaljšali, pa realno lahko pričakujemo tudi kaj takega. Za zdaj je več vprašanj glede možnosti izvedbe posla, pridobitve posojila, morebitnega padca cen in podobno,« je pojasnila Lašičeva. Kot pravi Podjed, je trenutna situacija lahko dobro opozorilo in v razmislek vsem tistim, ki so se nameravali zadolžiti do »ušes«.

Več najemniških stanovanj

Glede najemniškega trga je Lašičeva povedala, da so se že sprostila nekatera najemniška stanovanja, ki so jih do sedaj oddajali na spletnih platformah (Booking, Airbnb) v turistični namen. Sedaj so na voljo za tržni najem, ne seveda vsa, saj mnogi pričakujejo, da bodo ukrepi za zajezitev epidemije v krajšem času preklicani. Cene najemnin se za zdaj niso bistveno spremenile. »Če bodo ukrepi podaljšani oz. bo kot posledica epidemije bistveno zmanjšan turistični pretok skozi Slovenijo, pričakujemo, da se bo število najemniških stanovanj na trgu povečalo, posledično pa bi se lahko nekoliko znižale tudi cene najemov. To velja predvsem za turistično zanimive dele Gorenjske in tudi ostale Slovenije, kjer prevladuje tovrstni način oddaje nepremičnin,« je razložila. Podjed pa glede najemniškega trga meni, da bistvenih sprememb po epidemiji ne bo. »Mogoče se bo pojavila dodatna ponudba stanovanj v primeru odpuščanja in vračanja delavcev iz tujine, ki po naših podatkih trenutno zasedajo kar precej najemniških stanovanj na Gorenjskem.«