V tem času je veliko sadik zelenjave, sadja, okrasnega cvetja …, ki so vezane na sezonsko prodajo in je bilo v njihovo vzgojo vloženih veliko sredstev in dela, kar bi lahko zaradi prepovedi prodaje propadlo. / Foto: Gorazd Kavčič

Vrtnarije so lahko odprte

V veljavo je stopil nekoliko spremenjen in dopolnjen vladni odlok o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom. Odlok dovoljuje odprtje vrtnarij, drevesnic in cvetličarn.

Ljubljana, Kranj – Predsednik Sekcije cvetličarjev in vrtnarjev pri Obrtni zbornici Slovenije Simon Ogrizek je pred nekaj dnevi v spremenjenih okoliščinah epidemije covida-19 opozoril, da vrtnarji ne bodo mogli prodati rastlin in da nobeno prestrukturiranje kreditov zanje ne pride v poštev. Za vzgojo rastlin, ki bi jih vrtnarji v običajnih razmerah dajali na trg kontinuirano do konca maja, večina nameni med sto in petsto tisoč evrov. Ker rastlin ne morejo in ne smejo pustiti propasti, morajo biti zaposleni v vrtnarijah, cvetličarnah in drevesnicah prisotni na delu in ne morejo koristiti nadomestila za čakanje na domu. »Država je s svojimi ukrepi onemogočila prodajo vrtnarjem in cvetličarjem, veliki trgovci pa lahko nemoteno prodajajo in celo oglašujejo akcijsko prodajo cvetja, sadik okrasnih rastlin in drugega programa,« so opozarjali vrtnarji in cvetličarji, ki so se zaradi tega čutili še posebej prizadeti.

Vlada jim je prisluhnila, v petek, 3. aprila, je že začel veljati nekoliko spremenjen in dopolnjen odlok o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom. Odlok dovoljuje odprtje vrtnarij, drevesnic in cvetličarn, ker imajo v tem času veliko pridelkov, kot so sadike zelenjave, sadja, okrasnega cvetja …, ki so vezane na sezonsko prodajo in je bilo v njihovo vzgojo vloženih veliko sredstev in dela, kar bi lahko zaradi prepovedi prodaje propadlo.

Dovoljena gradbena dela, kjer ni stika s potrošniki

Druga izjema dovoljuje gradbena dela na nenaseljenih gradbiščih, hišah oziroma stanovanjih, pri izvajanju katerih je zagotovljeno, da ni stika s potrošniki.

Kot je na dopoldanski novinarski konferenci v petek, 3. aprila, tudi poudaril vladni govorec Jelko Kacin: »Vlada intenzivno razmišlja, kako sprostiti gospodarski krč. Prednostna je domača proizvodnja zaščitnih sredstev, ki bi bila na voljo gospodarskim panogam za zaščito zaposlenih. Prednostna ostaja tudi dobava zaščitnih sredstev za zdravstvene domove in domove za starejše.«