Narašča tudi izposoja e-knjig

Če so v virtualni knjižnici Biblos prej izposodili med dvesto in štiristo elektronskih knjig na dan, izposoja sedaj presega že tisoč izvodov. Pričakujejo, da bo še naraščala.

Zaradi epidemije koronvirusa so vrata zaprle tudi knjigarne in knjižnice, zaradi česar se je povečalo povpraševanje po knjigah in drugem gradivu v elektronski obliki. Dostop do čtiva jim omogoča tudi največja spletna knjižnica in knjigarna pri nas Biblos, kjer si e-knjige lahko brezplačno izposojajo člani vseh slovenskih splošnih knjižnic. Kot je pojasnil tehnični direktor Beletrine Marko Hercog, so v sistemu Biblos doslej beležili med dvesto in štiristo izposoj dnevno, minuli četrtek pa jih je bilo denimo že več kot tisoč. Predvideva, da bo izposoja še naraščala.

Bralci so najbolj posegali po sodobnih romanih, sledili so ljubezenski romani, kriminalke in trilerji in nato biografije in spomini. Najbolj brana knjiga je najpogosteje roman Belo se pere na devetdeset Bronje Žakelj, sledijo kriminalka Jezero Tadeja Goloba, ljubezenski roman Zvezda večera Susan Elizabeth Phillips, knjigi Ogenj, rit in kače niso za igrače Milene Miklavčič in Luciferka Svetlane Makarovič, Mateja Šurca in Kotika ter ljubezenski roman Srce vedno zmaga Lise Kleypas.

Sistem Biblos sicer zajema skoraj štiri tisoč naslovov, vendar se dostopnost do e-gradiva med knjižnicami razlikuje. »Od same knjižnice, v katero je posameznik včlanjen, je nato odvisno, ali je knjiga na voljo in koliko izposoj je knjižnica sprostila v uporabo. Tu si želimo priti uporabnikom Biblosa čim bliže in s knjižničarji si zelo prizadevamo, da bi bile e-knjige še posebej v teh težkih časih v čim večjem številu na voljo. Upajmo, da bodo prizadevanja že zelo kmalu obrodila sadove,« je razložil Hercog.

V kranjski knjižnici se je izposoja e-knjig potrojila

Tudi v Mestni knjižnici Kranj je naraslo povpraševanje po e-knjigah. Med 13. in 18. marcem so denimo njeni člani opravili 363 izposoj oz. trikrat več kot prej. »Imamo 1500 licenc za e-knjige in število stalno povečujemo, saj je to za mnoge edini način, da pridejo do knjig in branja. Zaradi povpraševanja smo pri bolj branih knjigah tudi povečali število dostopov,« je pojasnila direktorica kranjske knjižnice Breda Karun. Dostop do e-knjig in ostalih e-virov omogočajo tudi članom z neporavnanimi obveznostmi in jih zdaj, ko je knjižnica zaprta, ne morejo urediti.

Za prijavo v sistem Biblos posameznik poleg akronima knjižnice, v katero je včlanjen, potrebuje še člansko številko in geslo za storitev Moja knjižnica. »Če gesla nima, ga zahteva v svoji knjižnici. Potem se postopki med seboj razlikujejo glede na to, na kateri napravi nameravamo brati e-knjige, lahko na osebnem računalniku, tablici, telefonu z iOS ali Android sistemom,« je razložil Hercog. Brezplačno si je možno izposoditi štiri knjige naenkrat za obdobje dveh tednov, sicer pa je e-knjige možno tudi kupiti.

Omeniti velja še, da je v času ukrepov za omejitev širjenja koronavirusa več založb omogočilo dostop do nekaterih gradiv na daljavo. Mladinska knjiga je denimo v svoji spletni knjigarni e-Emka brezplačno ponudila 50 e-knjig za različne generacije. Prav tako so nekatere založbe omogočile dostop do elektronskih in interaktivnih gradiv za šolarje, ki se ta čas šolajo na daljavo.