Najbolj izpostavljeni v boju proti covidu-19 so starejši, ki zahtevajo pozornost ter solidarnost vseh nas, je poudaril uradni vladni govorec Jelko Kacin (slika je simbolična). / Foto: Gorazd Kavčič

Najbolj izpostavljeni ostajajo starejši

Do 25. marca do polnoči je bilo v Sloveniji opravljenih 17.294 testiranj na okužbo s koronavirusom, od tega je bilo 577 testov pozitivnih. Ukrepe t. i. protikorona paketa kot ustrezne ocenjuje več kot polovica anketiranih v Valiconovi javnomnenjski raziskavi.

Ljubljana – Kot so pojasnili na vladi, so poenotili metodologijo zbiranja podatkov glede okuženih z virusom covida-19, dnevno objavljeni podatki odražajo stanje preteklega dne. Po zadnjih podatkih s srede, 25. marca, je bilo do zdaj 577 pozitivnih laboratorijskih testov. Hospitaliziranih je 98 ljudi, 17 jih je na intenzivni negi. Ponoči je na Infekcijski kliniki UKC Ljubljana umrl stanovalec iz metliškega doma starejših, ki je bil kronični bolnik. To je že šesta žrtev v Sloveniji, vsi umrli so bili starejši in so imeli pridružene druge bolezni. Najbolj izpostavljeni v boju proti covidu-19 so ravno starejši, ki zahtevajo pozornost ter solidarnost vseh nas, je poudaril uradni vladni govorec Jelko Kacin.

Na širšem Gorenjskem imamo po zadnjih podatkih po en potrjen primer v občinah Bled, Bohinj, Naklo (v tamkajšnjem domu starejših sta okužena stanovalec in ena zaposlena, ki pa, glede na podatke, ni iz te občine), po en potrjen primer imajo tudi v občinah Medvode, Preddvor, Šenčur in Trzin, po dva primera v občinah Cerklje, Gorje, Komenda in Radovljica, tri v občini Mengeš, štiri v občinah Jesenice in Vodice, pet v občini Škofja Loka, osem v občini Žirovnica, enajst v občini Kranj, dvanajst v občini Kamnik in trinajst v občini Domžale.

Valiconova javnomnenjska raziskava, ki so jo naredili med 23. in 25. marcem na vzorcu 566 anketiranih, je pokazala, da vladne ukrepe za obvladovanje gospodarskih posledic epidemije za prebivalstvo in gospodarstvo dobra polovica vprašanih označuje kot ustrezne (51 odstotkov), slaba polovica (46 odstotkov) pa kot deloma ustrezne oziroma deloma neustrezne. Le trije odstotki vprašanih so menili, da so ti ukrepi neustrezni.

Zaskrbljenost zaradi širjenja novega koronavirusa ostaja vsesplošna, izraža jo 84 odstotkov vprašanih, kar je dve odstotni točki več kot pred enim tednom. Znižanje gre na račun najbolj zaskrbljenih, ki jih je zdaj 25 odstotkov, pred tednom dni 27 odstotkov. Razmerje med zmerno in zelo zaskrbljenimi torej ostaja dva proti ena v korist zmerno zaskrbljenih.

Na popoldanski novinarski konferenci v četrtek, 26. marca, je minister za zdravje Tomaž Gantar, ki se je ravno vrnil iz šmarskega doma starejših, kjer imajo izbruh novega koronavirusa, povedal, da tamkajšnja organizacija dela v teh izrednih razmerah predstavlja model, kako bomo ravnali v prihodnje v preostalih domovih za starejše. Sistem je sicer kadrovsko podhranjen, neomejene pomoči iz tega naslova ne more biti, se zaveda minister. A kot dodaja: »Gre za izrazito prizadevanje vseh, ki za te starejše skrbijo.«