Študentje v stiski

Zaradi ukrepov za omejevanje širjenja koronavirusa so se v stiski znašli tudi mnogi študenti, ki so ob izjemnem upadu ponudbe študentskega dela ostali brez vira prihodka.

Ljubljana – Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) je minuli petek z odprtim pismom opozorila vlado in pristojna ministrstva na težke razmere, v katerih so se znašli študenti ob pojavu koronavirusa, ter predlagala ukrepe za pomoč najbolj prizadetim v času epidemije. Ukrepi za omejevanje širjenja okužb so študente prizadeli še zlasti zaradi izjemnega upada ponudbe študentskega dela, saj so mnogi čez noč ostali brez vira prihodka. V ŠOS navajajo, da od sredine marca študentskega dela praktično ni več oz. je ponudba novih del od sedemdeset do devetdeset odstotkov nižja. Ministrstvu za delo zato predlagajo, da študentom, ki imajo izpad dohodka zaradi nezmožnosti opravljanja dela, nameni mesečno nadomestilo v višini šestdeset odstotkov neto prihodka študenta v zadnjih šestih mesecih pred razglasitvijo epidemije, a ne več kot tristo evrov.

Zaradi trenutne situacije je precej manj študentskega dela, ugotavljajo tudi v e-Študentskem servisu. »Številna podjetja so zaprla vrata, zato tudi dodatne delovne pomoči ne potrebujejo več.« Kot so pojasnili, so dela, ki jih podjetja v teh dneh objavljajo za študente, večinoma povezana s trgovino (npr. pakiranje hrane, dostava, skrb za razkuževanje strank pred trgovskimi centri). Opažajo, da so se urne postavke zvišale, saj podjetja nujno potrebujejo pomoč takoj in so zato tudi pripravljena plačati več. Več je sicer tudi objav za študentsko delo od doma, saj je veliko podjetij prejšnja delovna mesta prilagodilo. Prav tako zaznavajo velik porast povpraševanja po študentih, ki bi pomagali pri varstvu otrok zaposlenih v zdravstvu in drugih staršev, ki morajo biti na delu.

ŠOS sicer v odprtem pismu vlado opozarja tudi na omejeno bivanje v študentskih domovih in ministrstvu za izobraževanje predlaga, naj študentom, ki imajo sklenjene pogodbe za bivanje v njih, v času epidemije zagotovi brezplačno bivanje. Ministrstvu za infrastrukturo so predlagali, naj študentom, ki so za marec kupili subvencionirano vozovnico za javni potniški promet, omogočijo brezplačno vozovnico za prvi mesec po koncu epidemije. Opozorili so tudi na zelo omejen obseg delovanja subvencionirane študentske prehrane preko dostave, ki jo izvaja zgolj 38 od skupno 460 ponudnikov.