Za nakupovanje hrane preko spleta v teh dneh potrebujemo precejšnjo mero potrpežljivosti. / Foto: Aleš Senožetnik

Spletne trgovine pregorevajo

V času koronavirusa se vse več kupcev odloča za spletni nakup živil in drugih življenjskih potrebščin, trgovci pa povpraševanje komaj še dohajajo.

Kranj – V času, ko nam samozaščitni ukrepi za omejevanje širjenja koronavirusa narekujejo zmanjšanje medsebojnih stikov na minimum, se številni zatekajo k storitvam in nakupovanju na spletu. Zakaj bi hrano kupovali v bližnjem supermarketu in se s tem izpostavljali morebitni okužbi, če jo lahko naročimo na spletu in nam jo dostavijo na dom?

Tako v teh dneh razmišlja vse več Slovencev, zaradi česar pri spletnih trgovcih z živili prihaja do preobremenjenosti strežnikov in težav z dostavo. V Tušu so denimo ugotavljali petstoodstoten porast števila na novo registriranih uporabnikov spletne trgovine. V Mercatorju pa so konec prejšnjega tedna strankam sporočali, da so vsi termini dostave zasedeni za naslednjih osem dni, v začetku tega pa, da naj v jutranjih urah preverjajo razpoložljivost dostave ter da ne morejo zagotoviti, da bodo lahko oddali naročilo. Podobne razmere so v Sparu, kjer pravijo, da so navkljub po­dvojitvi kapacitet vsa časovna okna za dostavo oziroma prevzem, ki jih sistem generira ponoči, že v roku ene ure zasedena. Kupci lahko naročilo opravijo zgolj v nočnih oziroma zgodnjih jutranjih urah. »Kljub temu pa ne moremo zagotoviti, da boste naročilo lahko oddali, saj to vsako noč poizkuša zelo veliko uporabnikov,« še dodajajo v Sparu.

Koliko časa bodo trajale izredne razmere pri spletnih trgovcih, je v največji meri odvisno od tega, kdaj nam bo uspelo zajeziti širjenje virusa, oziroma kot pravijo v Sparu: »Dokler se razmere ne umirijo, bo situacija žal ostala takšna.«

Hkrati je obdobje izolacije priložnost tudi za to, da potrošniki podpremo lokalne ponudnike hrane in izdelkov in do potrebnih živil pridemo le z minimalnim stikom ali brez njega. Mnogi lokalni ponudniki in pridelovalci namreč omogočajo prevzem živil ali celo dostavo na dom. Nekatere občine oziroma javni zavodi, denimo tudi v Kamniku in Radovljici, pa so že objavili tudi sezname s kontaktnimi podatki lokalnih ponudnikov, pri katerih lahko kupimo živila.

Raste tudi prodaja računalniške opreme

V porastu je tudi spletno nakupovanje neživilskih artiklov. V največji slovenski spletni trgovini Mimovrste v zadnjih dneh beležijo za več kot polovico več oddanih naročil. V spletni trgovini enaA.com so v petek, 13. marca, celo presegli rezultate črnega petka v lanskem novembru, sicer pa zadnjih deset dni beležijo povprečno za petino večjo prodajo. Tudi v Big Bangu se število nakupov na spletu že vse od minulega tedna povečuje, vendar pa to ne pokrije izpada prodaje v fizičnih trgovinah, ki so zaprte, so razložili.

V vseh treh spletnih trgovinah zaradi zagotavljanja varnosti zaposlenih in kupcev zagotavljajo brezkontaktno dostavo. Povsod zaznavajo izjemen porast prodaje prenosnikov in druge računalniške opreme za nemoteno delo od doma, povečana pa je tudi prodaja hladilnikov, zamrzovalnih skrinj in določenih gospodinjskih pripomočkov, kot je aparat za peko kruha. Na Mimovrste je izrazito tudi zanimanje za artikle hitre potrošnje: čistila, plenice, detergente in hrano za male živali. Na enaA.com so med najbolj zaželenimi artikli navedli še letne pnevmatike, športno opremo za domačo vadbo (od uteži do sobnih koles), sesalnike in termometre, od ponedeljka dalje pa jim raste tudi prodaja erotičnih pripomočkov. V Big Bangu pa so večje zanimanje zaznali tudi pri igralnih konzolah, video igrah, televizorjih in drugih izdelkih, s katerimi si želijo kupci zapolniti dneve, ki jih pretežno preživljajo doma.