Menjava pnevmatik lahko počaka, za nujna popravila pa avtomehaniki še obratujejo. / Foto: Gorazd Kavčič

Če ni nujno, le še na spletu

Življenje se je zaradi koronavirusa skorajda povsem ustavilo. Kaj pa, če se nam pokvari kurilna peč ali avto, poteče veljavnost dokumenta ali če moramo podaljšati zavarovanje?

Kranj – Zaradi epidemije velja prepoved izvajanja tehničnih pregledov in registracije motornih vozil. Veljavnost prometnih dovoljenj vključno z zavarovanjem motornega vozila pa je podaljšana do 16. aprila. Zaradi zagotavljanja varnosti na cestah so na voljo nujne mehanične storitve. Voznikom pa je na voljo tudi pomoč na cesti, t. i. avtomobilska asistenca v primeru okvar in drugih nezgod. Ni pa mogoče zamenjati zimskih pnevmatik z letnimi, saj so tudi vulkanizerske storitve začasno ukinjene. Vrata so zaprle tudi šole za voznike ter šole varne vožnje. Vozniška dovoljenja, ki jim v tem času oziroma do 16. aprila poteče veljavnost, pa se podaljšajo do 16. maja.

Tudi če vam v teh dneh poteče zavarovanje nepremičnine, premoženja ali želite prijaviti škodo, boste to lahko opravili le na spletu, saj so zavarovalniške poslovalnice zaprte. Kot zagotavljajo zavarovalnice po Sloveniji, imajo ustrezne rešitve pripravljene, procesi pa tečejo nemoteno. Za pomoč so uporabnikom na voljo svetovalci tudi po telefonu ali elektronski pošti. Kot izpostavljajo v Generali zavarovalnici, sklepanje in obnove zavarovanj potekajo na daljavo, zato naj zavarovanci pokličejo ali napišejo elektronsko sporočilo svojemu zastopniku, ki bo poskrbel za vse potrebno tudi v tem času, ko so poslovalnice zaprte.

Tudi v upravnih enotah po Sloveniji izvajajo le najbolj nujne naloge, ki so življenjskega pomena. O stopnji nujnosti upravne naloge pa odloča pooblaščena dežurna oseba. Številne vloge lahko državljani oddajo tudi preko spletnega portala eUprava.

Težko pa boste v tem času našli mojstra, ki vam bo popravil pralni stroj, sestavil omaro ali pri vas popravil kakšno drugo storitev, ki ni nujna. Odlok o začasni prepovedi prodaje blaga in storitev namreč prepoveduje vsakršno ponujanje storitev končnim potrošnikom, ki niso nujne. Dopustne so le izjeme, potrebne za zagotavljanje varnosti in zdravja. Tako boste v primeru, da vam denimo v kopalnici poči cev in imate doma poplavo, še vedno lahko poklicali vodovodnega inštalaterja. Prav tako so dovoljene tudi storitve, ki jih izvaja upravnik večstanovanjske stavbe ter za zdaj tudi dimnikarske storitve. V primeru, da se vam je pokvaril hladilnik in bi radi kupili novega, pa boste to še vedno lahko storili na spletu, saj odlok dovoljuje prodajo na daljavo.

Za zdaj pa je še vedno dovoljeno ponujanje in prodaja blaga in storitev podjetjem. Ob tem pa na Obrtno-podjetniški zbornici opozarjajo, da se razmere spreminjajo iz ure v uro, tako da naj predvsem obrtniki, pa tudi potrošniki, o morebitnih novih omejitvah sledijo aktualnim objavam na spletni strani ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo.