»Nimamo podatka, koliko zaščitne opreme bo namenjene Gorenjski,« pravi Robert Skrinjar, vodja kranjske izpostave uprave za zaščito in reševanje. / Foto: Tina Dokl

Vsi čakajo na zaščitne maske

Potreb po zaščitnih maskah je vedno več, a prednost imajo zdravstvo, domovi za starejše, drugi socialni zavodi, lekarne, živilske trgovine ..., poudarjajo v štabu Civilne zaščite za Gorenjsko.

»Predvidevam, da bo prva pošiljka zaščitnih mask namenjena zgolj zdravstvu, ker so potrebe res ogromne. Samo Bolnišnica Jesenice bi na dan potrebovala okoli dva tisoč mask, pa jih nimajo toliko. Enako krvavo potrebujemo tudi druga zaščitna sredstva in razkužila.«

Kranj – Medtem ko smo včeraj zgodaj popoldan v Sloveniji še nestrpno čakali na napovedano pošiljko 1,5 milijona zaščitnih mask, ki je zaradi zapleta v Nemčiji še vedno čakala na transport, vlada pa je za vmesno obdobje le uspela zagotoviti pol milijona prepotrebnih mask, se še ni vedelo, koliko zaščitne opreme bo sploh namenjeno Gorenjski. »Nimamo prav nobenega podatka o tem. Niti za petsto tisoč mask, ki jih je Slovenija že prejela, niti za 1,5 milijona mask, ki stojijo v Nemčiji. Predvidevam pa, da bo prva pošiljka zaščitnih mask namenjena zgolj zdravstvu, ker so potrebe res ogromne. Samo Bolnišnica Jesenice bi na dan potrebovala okoli dva tisoč mask, pa jih nimajo toliko. Enako krvavo potrebujemo tudi druga zaščitna sredstva in razkužila,« je povedal vodja kranjske izpostave uprave za zaščito in reševanje Robert Skrinjar, tudi namestnik poveljnika Civilne zaščite za Gorenjsko. Kot je dodal, so na Gorenjskem za nekaj dni z zaščitno opremo in maskami založene vsaj vstopne točke za domnevno okužene s koronavirusom.

Na regijsko Civilno zaščito prihajajo tudi naročila za zaščitne maske iz gospodarstva, a se pristojni bojijo, da tem željam še nekaj časa ne bodo mogli ustreči. »Zavedati se je treba, da je po prioritetni listi zdravstvo na prvem mestu, prav tako domovi za starejše, centri za pomoč na domu in druge socialne ustanove. Prednost imajo tudi lekarne, trgovine z živili, šele nato pride na vrsto gospodarstvo, kjer pa so izražene potrebe res velike. Samo iz enega podjetja smo prejeli prošnjo za šest tisoč mask,« je povedal Skrinjar. Oskrba starejših s prehrano po občinah za zdaj poteka še brez večjih problemov in na običajen način, kakršen je veljal še pred izbruhom virusa, je dodal.

Včeraj se je sicer ugotovilo, da je bila Slovenija žrtev prevare pri dobavi treh milijonov zaščitnih mask iz Španije, ki pa k sreči še niso bile plačane. Policija zadevo že preiskuje. »Policija bo v prihajajočem obdobju prednostno in dosledno obravnavala vse primere sumov kaznivih dejanj, pri katerih bi storilci z izkoriščanjem aktualnih razmer želeli pridobiti protipravno premoženjsko korist in s tem škoditi družbi kot celoti,« so sporočili s Policijske uprave Ljubljana. Slovenija sicer ni bila edina država, ki je bila žrtev takšne prevare, sporočajo pristojni.

Kot je bilo že omenjeno, je vladi k sreči uspelo včeraj zagotoviti pol milijona dodatnih zaščitnih mask. Sanolabor je namreč v logistični center v Rojah dostavil 400 tisoč mask, ki jih je država kupila za 250 tisoč evrov. Dodatnih sto tisoč mask pa so zagotovile Slovenske železnice. Ves dan se je po diplomatski poti reševal tudi zaplet z dobavo 1,5 milijona zaščitnih mask iz Nemčije. Kot poročajo mediji, se bodo v prihodnjih dneh izdelave zaščitnih mask lotili tudi v nekaterih slovenskih podjetjih.