Planinske koče so zaprte

Marsikomu je v teh lepih spomladanskih dneh težko ostati za štirimi stenami, a na Planinski zvezi Sloveniji opozarjajo: »Odsvetujemo aktivnosti v gorah, ne izpostavljajte se po nepotrebnem.«

Kranj – »Vse obiskovalce gora pozivamo, naj se glede na trenutne razmere aktivnostim v gorah odpovejo, razen lažjih sprehodov v bližini doma, v družbi domačih. Za preprečitev širjenja novega koronavirusa bomo največ naredili, če ostanemo doma – gore nas bodo počakale, planinske koče pa so tudi do nadaljnjega zaprle svoja vrata. Ne izpostavljajmo se po nepotrebnem v gorah, da ne bo to botrovalo nesrečam in še dodatni obremenjenosti tako reševalnega kot medicinskega osebja,« planince pozivajo na krovni planinski zvezi, pridružujejo pa se jim tudi na Gorski reševalni zvezi Slovenije.

Na prostem, sploh v visokogorju, kjer so razmere že tako zahtevne in nevarne, v tem zgodnjespomladanskem obdobju pa sploh, imamo namreč večjo možnost nesreč in poškodb, vedeti pa moramo, da so v sedanji epidemiološki situaciji omejitve tudi pri gorskem reševanju. Ob sumu na okužbo ponesrečenca s COVID-19 bodo piloti prevoz s helikopterjem zelo verjetno odklonili, opozarjajo na Gorski reševalni zvezi Slovenije, gorski reševalci pa bodo najprej poskrbeli za lastno varnost in reševanja se lahko v tem obdobju precej zapletejo, saj v tej situaciji ni nič samoumevno. Od 16. marca dalje so zaradi odloka o začasni prepovedi prodaje blaga in storitev potrošnikom v Republiki Sloveniji zaprte tudi planinske koče, ki ostajajo zaprte do preklica. »Ni kaj reči, zapreti smo morali, obiskovalcev tako ni, stroški pa ostajajo, saj moramo v koči še vedno kuriti in jo vzdrževati. Želimo si lahko le to, da ne bi dolgo trajalo,« nam je v skrbeh povedal Lojze Ovijač, najemnik Domžalskega doma na Mali planini, ki je odprt vse leto in bi ga v teh lepih dneh obiskalo veliko planincev, ki se povzpnejo na Veliko planino.

Oskrbniki planinskih koč si želijo, da bi se razmere do začetka poletne sezone uredile in bi lahko še pravi čas znova odprli svoja vrata.

Planinska zveza Slovenije je obiskovalcem gora pripravila še nekaj priporočil, in sicer: planinska društva oz. klubi in njihovi odseki naj začasno ustavijo izvajanje vseh dejavnosti, alpinistični vzponi, turno smučanje, plezanje vseh večraztežajnih smeri in druge zahtevnejše dejavnosti naj se zaustavijo. Vsako druženje bodisi na turi, v plezališču ali avtomobilu pomeni nepotrebno izpostavljanje prenosa virusa, prav tako dotikanje površin, kot so jeklenice, klini, plezalni oprimki, kompleti, vrvi v plezališčih, ograje, klopce ...