Pred menjavo se prepričajmo, ali so pnevmatike še primerne za uporabo. Tudi ob zadostnem profilu namreč pnevmatike po petih ali šestih letih zaradi starosti velja nadomestiti z novimi. Fotografija je simbolična. / Foto: Gorazd Kavčič

Prihaja čas menjave pnevmatik

Zimske pnevmatike niso namenjene le vožnji v snegu, temveč se bolje odzivajo tudi na nižje temperature, prav tako kot velja, da so letne boljše za vožnjo v toplem vremenu. Uporaba zimskih pnevmatik na naših cestah je sicer obvezna še do nedelje, 15. marca.

Oddajajoča zima ni bila radodarna s snegom in le malo kilometrov so vozniki prevozili po cestah v pravih zimskih razmerah. Ob vse bolj milih zimah, ki smo jim vsaj v dolinah priča v zadnjih letih, se morda komu postavlja celo vprašanje, čemu sploh še obvezna menjava pnevmatik ob vsakem 15. novembru. A velja poudariti, da zimske pnevmatike niso pomembne zgolj za dober oprijem na snegu, temveč zaradi drugačne sestave zagotavljajo bistveno varnejšo vožnjo ob nizkih temperaturah, pa čeprav na suhih cestah.

Prav zaradi tega je, tako kot je menjava pnevmatik obvezna jeseni, spomladi, ko vreme to omogoča, vsekakor pa ne pred 15. marcem, priporočljivo na jeklene konjičke znova nadeti letne pnevmatike, ki pri višjih temperaturah zagotavljajo boljše vozne lastnosti.

V pomoč pri izbiri pnevmatik so nam številni testi, na podlagi katerih lažje izberemo prave. Čeprav cena in čim manjša obraba igrata pomembno vlogo za marsikaterega voznika, pa ob tem ne gre zanemariti kakovosti oziroma voznih lastnosti v suhem in mokrem. Pri tem velja poudariti, da je nemogoče zasnovati pnevmatiko z zelo majhno obrabo in hkrati dobrimi voznimi lastnostmi predvsem na mokrem vozišču.

V vsakoletnem AMZS-jevem testu so tokrat poleg 18-palčnih (225/40) pod drobnogled vzeli tudi 17 palčne (235/55), s katerimi so poleg dostavnikov opremljeni tudi pri nas vse bolj razširjeni cestni terenci, in rezultat ocenili kot precej bolj spodbuden kot lani. Izmed skupno 28 testiranih je le ena dobila oceno »ni priporočljivo«, ena pa »priporočljivo z omejitvami«. Če se ne odločamo za nakup novih, pa vsekakor preverimo oziroma se posvetujmo z vulkanizerjem, ali so naše letne pnevmatike primerne za še eno sezono. Zimske pa v poletnih mesecih (če jih ne hranimo pri vulkanizerju) shranimo v primernem suhem prostoru in jih ne odložimo na tekalno površino, saj tako lahko izgubijo obliko.

Po obdobju nižjih temperatur velja poleg menjave pnevmatik preveriti tudi siceršnje delovanje avtomobila, s podvozja sprati sol, ki se utegne nabrati zaradi posipavanja cest, in preveriti delovanje klimatske naprave, ki bo prav prišla v toplejših mesecih.