Minister Zdravko Počivalšek: »Sem optimist, in če bomo realizirali preventivne ukrepe, bomo gospodarstvo zavarovali pred večjimi kriznimi vplivi zaradi novega koronavirusa.« / Foto: Tina Dokl (arhiv)

Podjetjem milijardna pomoč

Vlada pripravlja za skoraj milijardo evrov ukrepov, ki naj bi gospodarstvu pomagali prebroditi negativen vpliv širitve novega koronavirusa.

Ljubljana – Vlada pripravlja kratkoročne in dolgoročne strateške ukrepe, ki naj bi slovenskemu gospodarstvu pomagali prebroditi negativen vpliv koronavirusa, je po včerajšnjem sestanku s predstavniki slovenskih podjetij napovedal minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek in poudaril, da vlada skrbno spremlja vpliv virusa na globalno in naše gospodarstvo. »Vrednost vseh ukrepov je 998 milijonov evrov. Od tega je 600 milijonov evrov iz obstoječega vira SID banke,« je pojasnil. Ukrepi morajo biti sistematični, načrtovani, pripraviti je treba kriterije pomoči, da ne bo zlorab, je dodal.

Na ministrstvu so za zdaj identificirali osem vrst ukrepov, od zagotavljanja likvidnosti, pomoči pri ohranjanju delovnih mest do zmanjšanje škode, zagotoviti pa želijo tudi, da se ne poslabša položaj podjetij na trgu. Tako je že pripravljen interventni zakon za sofinanciranje čakanja na domu. Za ukrep je predvidenih skupaj 51,5 milijona evrov. Interventni zakon pa bo sprejet po hitrem postopku in naj bi veljal do konca septembra, je razložil minister.

Za podjetja bodo na voljo kreditne linije SID banke, za mala in srednja podjetja pa posojila in sredstva Slovenskega podjetniškega sklada in Slovenskega regionalnega razvojnega sklada. Med predvidenimi ukrepi je tudi odlog plačila posojil in davkov, podjetjem bo država pomagala tudi na področju internalizacije, kot je udeležba na virtualnih sejmih. Podjetja bodo lahko tudi zaprosila za delno povračilo stroškov že dogovorjenih in plačanih stroškov promocije v tujini. Interventni zakon bo sprejet po hitrem postopku, veljal pa naj bi do septembra, je razložil minister. Za pomoč podjetjem v težavah ima gospodarsko ministrstvo na voljo šest milijonov evrov, po dogovoru z ministrstvom za finance pa lahko aktivira tudi za okoli 20 milijonov evrov poroštev.

Na težave zaradi širjenja koronavirusa sicer opozarja vse več podjetij iz različnih panog, predvsem v turizmu, gostinstvu, logistiki, storitvah, trgovini. Počivalšek ocenjuje, da je trenutno najbolj prizadeta panoga turizem, še posebej turistične agencije in igralniška dejavnost. Minister je ob tem vse pozval k varovanju zdravja, ne pa k paniki. »Petinosemdeset odstotkov gospodarstva je izvoznega, zato je za nas izrednega pomena, da ostanemo v odprtem okolju,« je dejal minister. »Pričakujem, da se bomo v Sloveniji vsi odgovorno obnašali do te problematike. Ne predstavljam si, da nekdo v resnem podjetju k ukrepom pristojnih pristopi neodgovorno. Samo ena oseba lahko podjetju povzroči veliko škodo. Ukrepe NIJZ je treba dosledno spoštovati,« je še poudaril.

K hitremu ukrepanju so vlado pozvali tudi v Obrtniško-podjetniški zbornici Slovenije (OZS). Njihova anketa med člani je namreč pokazala, da kar 80 odstotkov obrtnikov in podjetnikov iz različnih panog že občuti negativne posledice koronavirusa na njihovo poslovanje. O upadu prometa in naročil poročajo tako gostinci, hotelirji, cestni in avtobusni prevozniki, postavljavci šotorov, kovinarji, kozmetiki in drugi. Anketiranci ocenjujejo, da bodo prihodki v prvem polletju upadli za polovico, saj že beležijo upad naročil in padec prodaje. »Prizadetim naj se začasno ustavi plačevanje davkov in prispevkov, in sicer za čas trajanja izrednih razmer. Poleg tega pa naj breme bolniških nadomestil za delavce, ki bodo zaradi koronavirusa odsotni z dela, že od prvega dneva odsotnosti dalje nosi država, in ne delodajalec,« predlaga predsednik OZS Branko Meh. V zbornici predlagajo tudi dodatne finančne ukrepe, ki bodo podjetjem zagotovili likvidnostna sredstva, potrebna za njihovo poslovanje v času izpada dohodkov zaradi kriznih razmer.