Mineral za ohranjanje zdravja

Magnezij je »prva pomoč« proti mišičnim krčem, utrujenosti in pri ohranjanju zdravih kosti.

S starostjo se zmanjša sposobnost nadomeščanja magnezija iz tkiv, kar pomeni povečano dnevno potrebo po magneziju pri starejših ljudeh. Pomanjkanje magnezija se pojavi predvsem pri nepravilni prehrani in kroničnih obolenjih.

Za uporabo na označbah živil, ki so dober vir magnezija, je Evropska agencija za varnost hrane (EFSA) odobrila naslednje zdravstvene trditve: prispeva k zmanjšanju utrujenosti in izčrpanosti, ravnotežju elektrolitov, sproščanju energije pri presnovi, delovanju živčnega sistema, delovanju mišic, normalnemu psihološkemu delovanju, prispeva tudi k ohranjanju zdravih kosti in zob, ima vlogo pri sintezi beljakovin in delitvi celic.

Dober vir magnezija so zelena listnata zelenjava (špinača, rukola), stročnice, nekateri oreščki (arašidi npr.), ovseni in drugi kosmiči, soja, bučnice, koruza, fižol, suho sadje ... Zelo bogat vir magnezija so tudi alge. Večje količine magnezija vsebujejo nekatere mineralne vode; tudi voda iz pipe lahko doprinese do deset odstotkov priporočenega dnevnega vnosa magnezija. Dnevne potrebe za odrasle znašajo po priporočilih nemške Zveze za prehrano od tristo do štiristo miligramov magnezija; moški potrebujejo nekoliko večje količine magnezija kot ženske zaradi večje mase skeleta.

Z leti pride do upada telesne aktivnosti in s tem tudi do upada količine zaužite hrane in tekočine, potreba po magneziju pa ostane nespremenjena. Hkrati se starejši ljudje pogosto izogibajo hrani, bogati z magnezijem, kot so stročnice, ker so težko prebavljive. Če ga ne zaužijemo dovolj, ga telo začne črpati iz lastnih zalog v kosteh, kjer ga je v telesu največ. Pomanjkanje magnezija se največkrat kaže kot glavobol, omotičnost, vrtoglavica, utrujenost, padec koncentracije, nervoza, mišični krči, občutek gluhosti mišic, motnje v ritmu delovanja srca. Zaradi pomembne vloge magnezija mnogi znanstveniki njegovo pomanjkanje poleg slabega splošnega počutja povezujejo tudi s tveganjem za razvoj različnih bolezni, kot sta sladkorna bolezen (diabetes tipa 2) ali srčna aritmija.

»V lekarnah opažamo, da je magnezij v zadnjih letih postal zelo iskano prehransko dopolnilo, po katerem posega vedno več ljudi,« je povedala Romana Rakovec, direktorica Gorenjskih lekarn. Pomembno pa je, da ga uživamo pravilno, kot dodaja: »Pri sočasnem uživanju magnezija in nekaterih zdravil lahko pride do medsebojnega delovanja, kar se lahko kaže kot spremenjen učinek (zdravil ali magnezija). V lekarnah zato ponujamo možnost osebnega posveta s farmacevtom o pravilni uporabi zdravil, izdanih na recept, in namenu zdravljenja z njimi. Med pogovorom magister farmacije odgovori tudi na vprašanja, povezana z uporabo zdravil brez recepta, prehranskih dopolnil in drugih izdelkov za ohranjanje zdravja.«