Še letos začetek obnove

Zavod za kulturo Bled ta čas končuje pripravo dokumentacije za prenovo Mrakove domačije na Rečici pri Bledu, v kateri bodo uredili etnološki muzej.

Bled – Mrakova domačija je ena izmed redkih ohranjenih domačij iz 18. stoletja, kjer sta se ohranila tako tradicionalen način gradnje kmečkih hiš kot celotna zasnova notranjih prostorov. Zavod za kulturo Bled bo prihodnje mesece namenil pridobivanju gradbene dokumentacije za njeno obnovo, ki jo bodo po napovedih direktorja zavoda za kulturo Matjaža Završnika začeli še letos, dela pa naj bi končali do začetka glavne sezone v prihodnjem letu.

Na domačiji, ki sameva že tri desetletja, se je poleg stanovanjskega objekta ohranilo še gospodarsko poslopje, domačijo pa je nekdaj obdajal tudi sadovnjak. Celotna domačija predstavlja kmečko kulturo in način življenja blejskega kmeta nekoč in temu bodo sledili tudi pri prenovi. Pri stanovanjskem objektu se po besedah Matjaža Završnika ne bo veliko spremenilo. Predvideni so predvsem restavratorski posegi, s katerimi bodo objekt prenovili in zaščitili, da ga bodo v čim večji meri ohranili takega, kot je bil v preteklosti, in bo lahko pripovedoval zgodbo kmečke družine nekoč. »Življenje v tej hiši nekdaj bomo poskušali interpretirati tudi s pomočjo najsodobnejše predstavitvene tehnike,« je pojasnil Završnik. V gospodarskem poslopju bodo v spodnjem nadstropju uredili podporne prostore, kot so sanitarije, manjši gostinski prostor, blagajna in trgovina. V zgornjem nadstropju pa so si zamislili razstavne prostore, v katerih bodo predstavili dela v Nemčiji živečega slovenskega kiparja Slavka Oblaka, ki je rodbinsko povezan z Mrakovo domačijo. »Na razpolago nam je dal svoj celoten življenjski opus,« je poudaril Završnik. Obenem bodo uredili še manjši večnamenski prostor, namenjen druženju do tridesetih ljudi. Poskrbeli bodo tudi za zunanjost in vrt ter sadovnjak, zasajen z avtohtonimi drevesi, kjer bodo prikazali, kako so se včasih odvijala dela na kmetiji.