Na licitaciji je že vrsto let največ zanimanja za hlode gorskega javorja.

Rekordna licitacija lesa

Licitacija vrednejšega lesa v Slovenj Gradcu je bila rekordna tako po količini ponujenega lesa kot po ceni najvrednejših hlodov. Kupec iz Nemčije je za hlod gorskega javorja rebraša plačal 29.161 evrov oziroma 14.414 evrov za kubični meter.

Javor, ki skupaj z drugimi plemenitimi listavci predstavlja štiri odstotke lesne zaloge slovenskih gozdov, je sicer že vrsto let pri kupcih najbolj iskana drevesna vrsta, vendar v gozdovih njegovo kakovost ogrožajo poškodbe, ki jih povzroča rastlinojeda parkljasta divjad.

Slovenj Gradec – Z razglasitvijo rezultatov se je v sredo končala tradicionalna, že štirinajsta licitacija vrednejših sortimentov lesa, ki so jo na novi lokaciji v Podgorju pri Slovenj Gradcu pripravili Društvo lastnikov gozdov Mislinjske doline, Zveza lastnikov gozdov Slovenije in Zavod za gozdove Slovenije. Na licitacijo je 865 lastnikov gozdov pripeljalo 6620 hlodov v skupni izmeri nekaj manj kot 7000 kubičnih metrov lesa, kar je bilo največ v dosedanji zgodovini licitacij v Slovenj Gradcu. V ponudbi je bilo največ hlodov hrasta gradna, smreke, gorskega javorja in velikega jesena.

Licitacije se je poleg tradicionalnih kupcev iz sosednjih držav udeležilo tudi veliko novih, predvsem iz Italije, pa tudi iz Kitajske in Japonske. Za 6190 hlodov 32 različnih drevesnih vrst je 43 kupcev iz šestih držav oddalo skupno več kot 21 tisoč ponudb. Kupci so tako za 2333 hlodov hrasta gradna oddali 8906 ponudb, za 1074 hlodov gorskega javorja 2806 ponudb, za 817 hlodov smreke 3642 ponudb ...

Povprečna cena na licitaciji prodanega lesa je znašala 265 evrov za kubični meter, po drevesnih vrstah pa je bilo povprečje naslednje: hrast graden 255 evrov za kubični meter, gorski javor 457 evrov, smreka 200 evrov, dob 397 evrov, veliki jesen 168 evrov, macesen 202 evra, oreh 442 evrov, sliva 574 evrov, češnja 357 evrov – in tako dalje. Pri gorskem javorju je bila najvišja cena za kubični meter 14.414 evrov, pri orehu 5720 evrov, pri velikem jesenu 3127 evrov, pri gradnu 1736 evrov, pri macesnu 1405 evrov ... Najvišjo ceno je tako kot lani dosegel gorski javor rebraš, dva hloda sta bila prodana po ceni, ki je bila višja od 29 tisoč evrov. Za najdražji hlod, ki je bil posekan v snežniških gozdovih, je kupec iz Nemčije ponudil 29.161 evrov, za drugi najdražji hlod, ki je rasel na Pohorju, pa je kupec iz Italije plačal 29.129 evrov.

Več kot polovica ponujenega lesa je bila neposredno ali posredno prodanega v tujino, od tega je največ lesa, približno 1700 kubičnih metrov, prek posrednikov kupil kupec iz Kitajske. Kitajski kupci so se zanimali predvsem za hrastove, javorjeve in jesenove hlode, ki jih bodo uporabili za izdelavo parketa in masivnega pohištva, medtem ko italijanski in nemški kupci najbolj cenijo gorski javor rebraš, ki ga namenjajo za izdelavo furnirja za jahte in avtomobile ter za glasbila.

Kot poudarjajo organizatorji licitacije, je licitacija namenjena prodaji najbolj kakovostnega lesa po višjih cenah, kot sicer veljajo pri redni prodaji. Z njo želijo povezati lastnike gozdov in kupce lesa, prispevati k ovrednotenju visokokakovostnega lesa in spodbujati predelavo lesa z visoko dodano vrednostjo.