Avtorja Damijan Stepančič in dr. Mihael Glavan sta strip predstavila v pogovoru z Alenko Juvan v Rojstni hiši Rudolfa Maistra.

Rudolf Maister tudi v stripu

Strip znova postaja vedno bolj priljubljen, pa tudi prepričljiv medij, zato ne preseneča, da se ustvarjalci stripa lotevajo tudi resnejših tem, preteklosti in znamenitih osebnosti. Svoj strip v pravi knjigi na skoraj sto tridesetih straneh je tako dobil tudi najslavnejši slovenski general Rudolf Maister.

Strip je v zadnjem obdobju spet precej pogumno zakorakal na slovensko literarno prizorišče in že zdaleč ni namenjen le mladim in lahkotnim temam. Svoj strip so tako že dobili Ivan Cankar, Franjo Malgaj, slovenski klasiki in nekateri drugi, zdaj pa tudi Rudolf Maister v knjigi Naš Maister, ki je – kot jo opisujejo pri Založbi Miš – razgiban, napet in zgodovinsko verodostojen strip o tem narodnem junaku, ki se ponuja v branje mladim in odraslim.

Da gre za verodostojno vsebino, je zaslužen pisec besedila oz. kar nekakšen stripovski scenarist dr. Mihael Glavan, doktor bibliotekarskih znanosti in nekdanji vodja rokopisne zbirke NUK ter eden največjih poznavalcev dela, življenja in zapuščine Primoža Trubarja, ki pa tudi upokojen ne miruje. »Priprava besedila za strip o Rudolfu Maistru je bila zame precejšen izziv, saj sem bil vajen pisanja daljših in bolj poglobljenih razprav in del, strip pa zahteva jedrnatost, čeprav je Maister ena od tistih oseb, ki je tako filmična, vizualna in dejavna, da je za strip zares zelo primerna. Besedilo v stripu tako skriva mnogo več, kot je videti na prvi pogled, brati je treba tudi med vrsticami. Maistrova življenja zgodba se je odvijala tako hitro in dinamično, da prav kliče po vizualni upodobitvi. S stripom je njegovo življenje in kulturno-zgodovinska ter človeška podoba prišla do izraza veliko bolj kot pa s kakšnim suhoparnim literarnim opisom,« pravi dr. Mihael Glavan, prepričan, da bo strip v knjigi zanimiv tako mladim kot starejšim.

Ko je bil scenarij za strip z besedilom pripravljen, je delo prevzel Damijan Stepančič, eden bolj znanih slovenskih ilustratorjev, ki se že vse od študija ukvarja z mladinsko knjižno ilustracijo, ilustrira pa tudi za odrasle. Besedilo in zgodovinske podatke o Maistru mu je odlično uspelo upodobiti s svojimi prepoznavnimi ilustracijami.

Avtorja sta svoje delo predstavila tudi v Kamniku, v Rojstni hiši Rudolfa Maistra na Šutni, z njima pa se je pogovarjala vodja te muzejske enote Alenka Juvan. Zakaj strip znova postaja tako priljubljen tudi za resnejše teme? »Menim, da je strip ena od vitalnejših zadev danes sploh. Ne gre več za neki hec in prostočasno dejavnost, ampak lahko strip danes ogromno pove, tudi denimo o depresiji, o migrantih in vrsti drugih zelo resnih tem. Strip je medij, ki je vitalen, in če se ga lotevajo pravi ljudje, je izredno močan,« pa o 'svojem' mediju pravi Damijan Stepančič.