Pomočnica direktorja za področje zdravstvene nege in oskrbe Mojca Strgar Ravnik / Foto: Gorazd Kavčič

Medicinske sestre so iskali tudi v Beogradu

V Splošni bolnišnici Jesenice se soočajo s pomanjkanjem medicinskih sester. Ker jih v Sloveniji primanjkuje, jih iščejo tudi v tujini, med drugim so bili tudi na zaposlitvenem sejmu v Beogradu.

Ena od medicinskih sester iz jeseniške bolnišnice se je raje zaposlila kot sprevodnica na vlaku pri Slovenskih železnicah ...

Da je med mladimi vse manj zanimanja za poklice v zdravstveni negi, opozarja ravnateljica Srednje šole Jesenice Monika Lotrič. Še pred tremi leti se je v prvi letnik vpisalo 80 dijakov, v tem šolskem letu samo še 60. To je kar četrtina manj, za nameček je med njimi večina deklet. Prav zaradi manjšega vpisa so na šoli tudi izgubili en oddelek, a so veseli, da so za prihodnje šolsko leto spet lahko razpisali tri oddelke. Poklic skušajo približati mladim tudi z dodatnimi vsebinami s področja kozmetike (nega kože in nohtov).

Jesenice – Vsaj štirideset razpisov za prosto delovno mesto medicinske sestre, zdravstvenega tehnika in diplomirane medicinske sestre imajo ves čas odprtih v Splošni bolnišnici Jesenice. Najhuje je na internističnih oddelkih, zaradi česar so že lani na enem od oddelkov morali zmanjšati število postelj. Zlasti v preteklih letih je bolnišnico zaradi slabih plač in težkih delovnih pogojev zapustilo večje število zaposlenih, nekaj jih je odšlo v primarno zdravstvo, zlasti v zdravstvene domove, kjer imajo prijaznejši delovnik, veliko pa tudi drugam, v trgovske centre, podjetja, tudi v tujino ...

Kot je dejala pomočnica direktorja za področje zdravstvene nege in oskrbe Mojca Strgar Ravnik, je v zadnjem času odhodov sicer manj, vendar pa morajo nadomestiti vse odhode iz prejšnjih let. Žal pa kadra v Sloveniji primanjkuje, zato so ga prisiljeni iskati tudi v tujini. Tako so bili med drugim tudi na zaposlitvenem sejmu v Beogradu, da bi našli medicinske sestre iz Srbije.

A po besedah v. d. direktorja bolnišnice Mirana Remsa je težava v preverjanju diplom, poleg tega pa jim bolnišnica ne more ponuditi nič dodatnega, zlasti stanovanj. O tem so po Remsovih besedah govorili tudi na sestanku pri jeseniškem županu, a žal ugotovili, da na Jesenicah ni na voljo tovrstnih stanovanj. Zato po Remsovih besedah celo razmišljajo, da bi bolnišnica najela večjo hišo in sofinancirala bivanje tistim, ki bi bili pripravljeni priti v službo na Jesenice. Ob tem je Rems tudi poudaril, da so medicinske sestre plačane slabo, kot direktor bolnišnice pa žal nima možnosti, da bi jih lahko dodatno nagradil.