Zakon ne blaži omejitev

V Združenju bank Slovenije so prepričani, da predlagani zakon o državnem poroštvu za stanovanjska posojila ne blaži jeseni sprejetih ukrepov Banke Slovenije.

Kranj – Včeraj, v ponedeljek, se je končala javna razprava o predlogu zakona o državnem poroštvu za stanovanjska posojila, ki so ga (pred vladno krizo) pripravili na ministrstvu za finance. Kakšna bo nadaljnja usoda zakona, je težko napovedati, saj bo odvisna od odločitve nove vlade.

Na predlagani zakon so se odzvali tudi v Združenju bank Slovenije, kjer ugotavljajo, da zakon ne blaži posledic omejitev, ki jih je lani jeseni za kreditiranje prebivalstva sprejela Banka Slovenije, in da se število kreditno sposobnih prebivalcev po uveljavitvi zakona ne bo povečalo. »Če kreditojemalec ni kreditno sposoben, mu tudi predlagano poroštvo države ne bo omogočilo pridobitve kredita oziroma pridobitve takšnega zneska kredita, ki je potreben za nakup primernega stanovanja,« ugotavljajo v združenju bank in dodajajo, da banke in hranilnice kot pogoj za pridobitev kredita preverjajo kreditno sposobnost posojilojemalca, in ne vrednosti ter kvalitete kreditnega zavarovanja. Po zakonu, kot ga predlaga ministrstvo, bi bilo tako za stranke kot za banke in hranilnice stanovanjsko kreditiranje tudi bolj zapleteno in dolgotrajno.

Ker je veliko odprtih vprašanj, v združenju bank predlagajo oblikovanje strokovne delovne skupine, v kateri bi bili predstavniki ministrstev, Banke Slovenije in bank. Skupina naj bi pripravila zakonske rešitve, ki bi predvsem mladim omogočile lažje reševanje stanovanjskega problema, pa tudi izvedbene predpise, ki bi bili usklajeni z obstoječimi predpisi bančnega poslovanja.