Redna uskladitev pokojnin

Pokojnine in drugi prejemki višji za 3,2 odstotka, kar bodo upokojenci občutili ob februarskem izplačilu.

Z redno uskladitvijo pokojnin in drugih prejemkov iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja bodo ti višji za 3,2 odstotka. Upokojenci težko čakajo še na izredno uskladitev.

Kranj – Ta teden je svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje sprejel sklep o redni uskladitvi pokojnin in drugih prejemkov, po katerem se bodo pokojnine in drugi prejemki uskladili za 3,2 odstotka. Uskladitev velja od 1. januarja, izvedli pa jo bodo pri izplačilu za februar.

V skladu z zakonodajo se uskladitev pokojnin izvede enkrat letno na podlagi rasti povprečne mesečne bruto plače in povprečne rasti cen življenjskih potrebščin v državi, ki ju ugotovi in uradno objavi državni statistični urad. Pokojnine se uskladijo za 60 odstotkov rasti povprečne bruto plače, izplačane za obdobje januar–december preteklega leta, v primerjavi s povprečno bruto plačo, izplačano za enako obdobje leto pred tem, in za 40 odstotkov povprečne rasti cen življenjskih potrebščin v obdobju januar–december preteklega leta v primerjavi z enakim obdobjem leto pred tem. Uskladitev pokojnin je izražena v odstotku in je seštevek obeh ugotovljenih delnih rasti. Tako izračunana uskladitev pokojnin ne more biti nižja od ugotovljene polovične rasti cen življenjskih potrebščin.

Po uradnih podatkih Statističnega urada je povprečna mesečna bruto plača, izplačana za obdobje januar–december 2019, znašala 1.753,84 evra, povprečna mesečna bruto plača, izplačana za obdobje januar–december 2018, pa je znašala 1.681,55 evra, kar pomeni, da je bila rast 4,3 odstotka. Povprečna letna rast cen življenjskih potrebščin v obdobju januar–december 2019 je znašala 1,6 odstotka.

Na redno uskladitev pokojnin so se odzvali v Sindikatu upokojencev Slovenije, kjer pravijo, da zaradi tega med upokojenci niso zaznali kakšnega posebnega zadovoljstva, saj jim zaradi različnih podražitev od oskrbnin v domovih za starejše do komunalnih storitev v žepu oziroma denarnici ne bo ostalo več. »Kljub redni uskladitvi pokojnin po zakonsko določeni formuli se namreč razkorak med plačami in pokojninami še vedno povečuje, saj upokojencem še vedno niso popravili niti krivice, ki jim je bila storjena zaradi neusklajevanja pokojnin v času veljavnosti zloglasnega Zakona o uravnoteženju javnih financ. Zato je naša zahteva po izredni uskladitvi pokojnin za 5,6 odstotka še vedno aktualna,« pravijo v upokojenskem sindikatu, kjer pričakujejo, da socialni partnerji to problematiko čim prej uvrstijo na sejo delovne skupine, ki se ukvarja s pokojninsko reformo, in da bo čim prej prišlo do dogovora o izredni uskladitvi pokojnin.