Bog je osvojil Mehiko

Hernando Marques del Valle Oaxaca – Cortés, konkvistador in osvajalec Mehike, je 18. februarja leta 1519 odplul z enajstimi ladjami proti Mehiki. Na ladjah je bilo šeststo mož, 16 konj in 14 topov. Pristal je v ustju Tabasca in tam ustanovil kolonijo Veracruz.

Cortés je kmalu spoznal, da ga imajo Azteki za svojega boga Quetzalcoatla oziroma njegovega odposlanca. Njihova legenda je namreč pripovedovala, da bo beli bog prispel z vzhoda. Cortés je njihovo zablodo izkoristil. Medtem so se nekateri člani posadke začeli upirati, saj so želeli napleniti čim več zlata, nato pa se kar najhitreje vrniti nazaj na Kubo. Da bi jim to preprečil, je Cortés zažgal vse ladje razen ene in jim tako preprečil umik, nato pa so krenili proti azteški prestolnici.

Po spopadu s plemenom Tlaxcala, v katerem so zmagali Španci, je Cortés poražence postavil pred izbiro: če ne bodo stopili pod njegovo poveljstvo in se z njim borili, bo vse pobil. Indijanci so pristali. Pohod se je nadaljeval skupaj z 2.000 indijanskimi bojevniki, ki so jih spremljali še nosači. Ker so se po prihodu v drugo največje mesto azteške države Cholula pojavile govorice, da nameravajo domačini pobiti Špance med spanjem, je Cortés ukazal požgati celo mesto, kar je zahtevalo 15 do 30 tisoč žrtev.

Po prihodu v Tenochtitlan je azteški poglavar Montezuma Cortésa pričakal z darovi. Cortés je od njega zahteval, da plačuje letne davke v zlatu in na mestu dveh največjih azteških svetišč postavi svetišče Device Marije. Nato pa ga je še vzel za talca.

Cortésu so pustili, da vstopi v palačo, nato pa so Špance napadli. Zajetemu Montezumi je Cortés ukazal, naj skuša umiriti svoje ljudstvo, vendar je kamenjan umrl. Azteki so čakali, da Špancem v palači zmanjka zalog hrane, Cortés pa se je odločil, da bo poskušal prebiti njihove čete. Žrtve na španski strani so bile velike, vendar se je Cortésu z majhno skupino tovarišev uspelo prebiti iz obroča. Azteki so skušali poraziti tudi njega, a jim to v bitki pri Otumbi ni uspelo. Cortés je nato obnovil moči, da bi lahko dokončno porazil Tenochtitlan in je to tudi. To je dosegel. Število žrtev celega pohoda na azteški strani je ocenjeno na med 120 in 240 tisoč. To je pomenilo konec azteškega imperija. Na ruševinah Tenochtitlana stoji današnji Ciudad de México.

Anekdote slavnih

Irski književnik George Bernard Shaw, ki je bil suhec, se je ob vsaki priložnosti zbadal z debelim pisateljem Gilbertom Chestertonom. Chesterton je nekoč rekel Shawu: »Ko vas človek pogleda, misli, da vlada v tej deželi lakota.« Shaw je zasikal nazaj: »Če človek pogleda vas, misli, da ste tega krivi vi.«

Nekdo je vprašal irskega književnika Georgea Bernarda Shawa: »Ali verjamete, da je tisti, ki se oženi v petek, vse življenje nesrečen?« Shaw mu je odvrnil: »Seveda verjamem. Zakaj pa naj bi bil petek izjema?«

Smeh ni greh

Ko prostitutka pove Janezu svojo ceno, je ta ogorčen: »Za to si lahko kupim celega prašiča!« Prostitutkin komentar je bil kratek: »Okusi so različni.«

Kakšna je podobnost med modrčkom in računom? Oba prikrivata dejansko stanje.