Frank tudi v Bruselj

V Združenju Frank so v zvezi s problematiko kreditov v švicarskih frankih napovedali pritožbo na Evropsko komisijo, obrnili pa so se tudi na varuha človekovih pravic in pravosodno ministrico.

Kranj – V Združenju Frank, ki zastopa interese jemalcev kreditov v švicarskih frankih, so se odločili, da bodo problem internacionalizirali. »Najprej se bomo s pritožbo obrnili na Evropsko komisijo, nato pa tudi na druge evropske institucije, pristojne za varstvo človekovih pravic in pravic potrošnikov,« so napovedali pred dnevi.

V pritožbi na Evropsko komisijo Sloveniji očitajo neizpolnjevanje prava EU. Glavni razlog za pritožbo se nanaša na sodno prakso vrhovnega sodišča, ki je leta 2018 izdalo pet odločb v zvezi s krediti v frankih, in kljub temu da je vlada leta 2008 obvestila komisijo o uporabi najvišjih standardov varstva potrošnikov, uporabilo nižji standard. V pritožbi so izpostavili še korupcijska tveganja pri odločanju v dveh zadevah, so navedli v združenju.

V pogajanjih z bankami v Združenju Frank namreč ugotavljajo, da je vrhovno sodišče s svojim ravnanjem potrošnikom bistveno otežilo iskanje zunajsodnih rešitev skozi zakonodajni postopek in jim odvzema pogajalsko moč. »Sporne odločitve vrhovnega sodišča vseskozi legitimirajo argumente bank proti takšnim rešitvam,« so poudarili.

V Združenju Frank so naslovili tudi pobudo na varuha človekovih pravic in poslali poziv ministrici za pravosodje. Kot pravijo, v sodnih postopkih, v katerih tožniki tožijo banke zaradi nepoštenih pogojev v kreditnih pogodbah v švicarskih frankih, prihaja do očitnega in nedopustnega izčrpavanja potrošnikov. »V zadnjih mesecih je bilo zoper banke vloženih veliko novih tožb, a bojimo se, da se bo, če ne bo prišlo do sprememb v dosedanji sodni praksi, ki je izrazito v škodo potrošnika kot šibkejše stranke, le še povečala obremenitev potrošnikov in sodišč,« so sporočili.

Varuha človekovih pravic so podrobno seznanili s kršenjem pravic kreditojemalcev v sodnih postopkih in ga prosili, da ukrepa v skladu s pooblastili. Še dodatno pa so v zvezi z omenjenim problemom naslovili poziv na ministrico za pravosodje in ji predlagali, naj za tri mesece ustavi vse sodne postopke v primeru kreditov v švicarskih frankih, razen v izjemnih primerih (npr. v izvršilnih postopkih), kjer bi bilo to v škodo potrošnika. Ministrici še predlagajo, naj pozove vrhovno sodišče k izdelavi načelnega pravnega mnenja, v katerem bo kritično ocenilo dosedanjo sodno prakso in podalo nove usmeritve za obravnavo zadev, povezanih s krediti v švicarskih frankih, ki bodo v skladu z zakonom o varstvu potrošnikov, evropskimi direktivami in s sodno prakso Sodišča EU.