Na Blejskem gradu so lani našteli krepko čez pol milijona obiskovalcev. / Foto: Primož Pičulin

Višja vstopnina, nove naložbe

Potem ko so na Blejskem gradu lani končali obsežen investicijski cikel, vreden skoraj dvanajst milijonov evrov, so se letos lotili priprave projektne dokumentacije za gradnjo dvigala in urejanja širšega grajskega kompleksa.

Bled – Na Blejskem gradu so lani našteli skoraj 584 tisoč obiskovalcev, tako da je Zavod za kulturo Bled samo z vstopnino na grad ustvaril pet milijonov evrov prihodkov. To jim po besedah direktorja zavoda Matjaža Završnika omogoča izvedbo vseh investicij z lastnimi sredstvi. Doslej so v obnovo gradu vložili že okrog dvanajst milijonov evrov, snujejo pa že nove naložbe, pri čemer so se zdaj usmerili predvsem v širši grajski kompleks. V prihodnjih petih letih, napoveduje Završnik, naj bi v grad in njegovo neposredno okolico vložili še dodatnih od trideset do štirideset milijonov evrov.

Letošnje leto so sicer na gradu začeli z devetodstotnim upadom števila obiskovalcev v primerjavi z enakim obdobjem lani, kar pa Završnik pripisuje predvsem slabi zimi in posledično slabšemu obisku zimskih smučarskih centrov v okolici Bleda, zaradi česar je na Bledu manj dnevnih obiskovalcev iz teh krajev, ki smučanje združijo še z obiskom gradu. Po drugi strani pa so v zadnjem obdobju prejeli kar nekaj uglednih nagrad, med drugim je priznana ameriška popotniška revija Conde Nast Traveler Blejski grad skupaj s Predjamskim gradom uvrstila v izbor 24 najlepših gradov v Evropi, kar naj bi se po Završnikovih besedah odrazilo tudi v večjem obisku. »Biti v taki družbi za nas pomeni veliko odgovornost, zato bomo še povečali že zdaj visok standard urejenosti, saj ne želimo razočarati obiskovalcev,« obljublja Završnik. Zato ga tudi ne skrbi, da bi koga od obiska gradu odvrnile višje cene vstopnic, ki so jih uvedli letos, in sicer se je vstopnina za odraslega povišala z 11 na 13 evrov. »Višino vstopnine smo zdaj le izenačili z drugimi primerljivimi gradovi po državi in bližnji okolici.« Vstopnine, je poudaril, so namreč njihov edini vir za upravljanje gradu in naložbe vanj.

Grajsko stavbo so v preteklih letih v celoti obnovili, čaka jih le še gradnja dvigala. Letos naj bi pripravili vso potrebno dokumentacijo za pridobitev gradbenega dovoljenja, na katero računajo v prihodnjem letu. Gradnja naj bi se začela jeseni prihodnje leto, končala pa poleti 2022. V drugi polovici leta se bodo po pričakovanjih lotili urejanja Mrakove domačije, do leta 2021 pa naj bi uredili tudi parkirišče za avtomobile pod gradom poleg lani urejenega postajališča za avtobuse. »V zimskem obdobju pa bosta obe parkirišči predstavljali osnovni logistični center za potrebe svetovnega prvenstva v biatlonu februarja 2021 na Pokljuki.«

Najštevilnejši gostje na Blejskem gradu so Korejci, ki predstavljajo kar 21 odstotkov vseh obiskovalcev, sledijo obiskovalci iz Združenih držav Amerike, Velike Britanije in Italije. »Obiskovalci iz azijskih držav so za Blejski grad pomembni gostje, zato smo prav na željo dveh korejskih agencij v teh dneh v vse sanitarije na gradu namestili razkuževalce za roke v odziv na izbruh novega koronavirusa,« je razložil Završnik. Sicer pa za zdaj še nimajo nobenih odpovedi azijskih gostov, je poudaril, do preteklega tedna so imeli celo petdeset obiskovalcev iz Kitajske več kot v enakem obdobju lani.