Predavanje v Tržiču je organiziralo Društvo ZA razvoj Tržiča v sodelovanju z Ekologi brez meja, Komunalo Tržič in Občino Tržič.

Prazen koš, polna denarnica

Na nedavnem dobro obiskanem predavanju v Tržiču je Katja Sreš iz organizacije Ekologi brez meja govorila o tem, kako imeti manj navlake, prihraniti denar v gospodinjstvu in imeti več časa zase.

Tržič – »Raje kot v smetnjak nas vrzi v lonec.« Največ v gospodinjstvu namreč lahko prihranimo ravno v kuhinji, je opozorila Katja Sreš. Kar polovica vse zavržene hrane nastane doma. Predavateljica je med zbrane v veliki sejni sobi tržiške občine slikovito podelila številne uporabne nasvete, dobro načrtovanje pa je ključno. Preverimo stanje v shrambi oz. hladilniku in vključimo v tedenski jedilnik tudi hrano, ki nam je ostala, npr. zelene odrezke od zelenjave porabimo za juhe, omake, iz olupkov domačega krompirja naredimo čips. Banane ločimo od šopa, ker na ta način ne bodo tako hitro zrele ... »Na podlagi tedenskega jedilnika pripravimo tudi nakupovalni listek, ki ga ne smemo pozabiti doma, ker je to naš najboljši prijatelj v trgovini,« svetuje Sreševa.

Ekologi brez meja so od leta 2014 nacionalna Zero waste organizacija, ki je del evropske Zero waste mreže. »Zero waste dobesedno pomeni nič odpadkov. Odpadki sicer vedno bodo, gre samo za to, kaj naredimo z njimi. Kaj naredi vsak od nas za to, da bi jih bilo čim manj na odlagališčih in v sežigalnicah. Zato kupujmo premišljeno, ne kupujmo stvari, ki jih ne potrebujemo, ponovno uporabimo, kupujmo iz druge roke, izmenjujmo. Ogromno je alternativ in vsak si izbere tisto, kar lahko najbolj uskladi s svojim življenjem.«

Sreševa tudi pravi, da se lahko dobijo krasni kosi oblačil, iz katerih so že zdavnaj sprane kemikalije in so prijaznejša do zdravja. Plenice za enkratno uporabo lahko nadomestijo pralne plenice, kapsule za kavo naj bodo iz biorazgradljivih materialov, gospodinjske folije se že dobijo iz okolju prijaznih materialov za večkratno uporabo, učinkovito čistilo pripravimo kar doma (iz alkoholnega kisa, sode bikarbone, citronke) ...

»V Sloveniji se lahko pohvalimo z ločenim zbiranjem odpadkov in ohranjajmo to. V kuhinji lahko še več dobrega naredimo s kompostiranjem,« je omenila predavateljica. A njeno prvo priporočilo je: »Ko se odločimo za Zero waste, življenja ne postavimo na glavo čez noč. Uporaben priročnik je Dom brez odpadkov avtorice Bee Johnson, ki je na začetku totalno pretiravala ... učimo se iz njenih napak. Bea je ugotovila, da s tem, ko pazi, kaj kupuje, prihrani 40 odstotkov vseh gospodinjskih stroškov.«

»Najpreprostejše oblike igrač pri otrocih najbolj razplamtijo domišljijo, nanje se tudi najbolj navežejo. Pospravite ali podarite tiste igrače, za katere je otrok premajhen.« Katja Sreš je omenila spletni portal podarimo.si, ki je namenjen darovanju ra­b­ljenih predmetov, ter spletno stran www.manjjevec.si, ki objavlja mojstre, ki še znajo kaj popraviti, objavlja trgovine z izdelki brez embalaže, izmenjevalnice oblačil ...