Ana Konjar, Šenčur: "Želim si pridobiti širši pogled na študentsko življenje in pridobiti informacije več fakultet. Ta dogodek mi omogoča tudi udeležbo na predstavitvi več programov. Zanima me predvsem, kakšne so možnosti zaposlitve po dokončanem študiju. Odločam se med študiji zgodovine, jezikov ali enega od programov na Fakulteti za družbene vede. Na koncu bo odločilna ustreznost urnika in vseh predmetov." / Foto: Tina Dokl

Mislite tudi na poklic

Kranj – Tretjo soboto v januarju je Klub študentov Kranj (KŠK) v prostorih Gimnazije Franceta Prešerna letos že dvajsetič pripravil neformalni informativni dogodek Študenti dijakom. Dijaki so dobili informacije iz prve roke – podali so jih študentje iz 33 različnih fakultet ljubljanske, mariborske in primorske univerze. Letos so se prvič predstavile tudi Teološka fakulteta, Fakulteta za zdravstvo Angele Boškin in Akademija za glasbo. Študentje so dijakom predstavili različne programe, prednosti in slabosti, spregovorili o samih predmetih, urnikih, obštudijskih dejavnostih, študentskem življenju ter o možnostih zaposlitve, ki se odprejo z določeno izobrazbo. "Dijaki naj ob vpisu razmišljajo ne zgolj o fakulteti, temveč tudi o poklicu, ki bi ga želeli opravljati celo življenje," je dijakom svetovala organizatorka Eva Flajnik in še povedala, da so večje zanimanje pokazali za Biotehniško in Ekonomsko fakulteto.

Študent Nace Bertoncelj iz Fakultete za elektrotehniko, ki se je pred štirimi leti tudi sam udeležil neformalnega informativnega dne, je poudaril podatke, ki bi jih vsak dijak moral vedeti, preden se odloči za vpis. "Pojasnil sem jim, kakšna je težavnost fakultete, saj si sam kot dijak nisem predstavljal, kako zahteven in težaven je lahko študij, kje je lokacija fakultete, katere programe ponuja, predmetnik in urnik ter sistem izpita in kolokvija. Dijake pa je tudi zanimalo, ali so profesorji zahtevni in 'zateženi'," je povedal Bertoncelj.

Na dogodku, ki je po ocenah Flajnikove privabil okoli 400 obiskovalcev, so lahko pridobili tudi informacije o študiju v tujini, izmenjavah v okviru programov Erasmus+ in bivanju v študentskih domovih. Na stojnicah so imeli možnost opraviti test karierne usmeritve, spoznati višje in visokošolske zavode ter študentski servis. "Odločitev študija je težka. Če se ne boš opremil z informacijami iz prve roke in vprašal, kar te zanima, ti bo zagotovo lažje," je poudarila ekipa Študenti dijakom 2020.