Tudi vrhovni sodniki so odločili, da se je Irena Avbelj (na sliki) poškodovala v svojem delovnem času. / Foto: Gorazd Kavčič

Nova sodna zmaga Avbljeve

Vrhovno sodišče je zavrnilo zahtevek državnega odvetništva za revizijo postopka, v katerem je nekdanja padalka Irena Avbelj od države že pravnomočno iztožila 75 tisoč evrov odškodnine in 500 evrov rente.

Ljubljana, Pirniče – Nekdanja slovenska reprezentantka v skokih s padalom Irena Avbelj je dosegla novo sodno zmago v boju z državo za odškodnino in rento zaradi posledic hudega padca na evropskem prvenstvu v Kikindi leta 2011. Vrhovno sodišče je po poročanju Dnevnika namreč zavrnilo zahtevek državnega odvetništva po reviziji postopka, v katerem je nekdanja vrhunska športnica iz Pirnič od države že pravnomočno iztožila odškodnino v višini 75 tisoč evrov in 500 evrov mesečne rente.

Avbljeva je najuspešnejša slovenska tekmovalka v skokih s padalom, ki je samo na svetovnih prvenstvih osvojila dvajset zlatih, deset srebrnih in tri bronaste kolajne. Slovenijo je ves čas zastopala kot pripadnica Slovenske vojske, tako je bilo tudi na evropskem prvenstvu v Kikindi v Srbiji avgusta 2011, ko so ji dve sekundi pred pristankom odpovedali mehanizmi za pristajanje. Avbljeva je zato pri veliki hitrosti priletela na tla in se zelo hudo poškodovala, posledice pa čuti še danes. Prestati je morala kar 18 operacij na levi nogi, desnem kolenu in hrbtu, zaradi poškodb pa je športno kariero končala in je zdaj invalidsko upokojena.

Poročali smo že, da je Avbljeva leta 2014 vložila odškodninsko tožbo proti ministrstvu za obrambo, ker je do hudega padca na evropskem prvenstvu v Kikindi prišlo med delovnim časom, saj je bila takrat uslužbenka Slovenske vojske, sicer civilnega tekmovanja pa se je udeležila na podlagi dveh ukazov njenih nadrejenih, je zatrjevala v tožbi. Z njo je zahtevala odškodnino zaradi poškodb, izpada dohodka, stroškov zdravljenja in drugih nematerialnih stroškov. Državno odvetništvo je njen odškodninski zahtevek ves čas zavračalo, ker da temelj za odškodnino ne obstaja. Poskusi poravnave do sedaj niso bili uspešni.

Najprej je bila uspešna v postopku na delovnem in socialnem sodišču v Ljubljani, tožba je postala pravnomočna novembra lani, ko jo je potrdilo tudi višje sodišče. Avbljevi tako pripada 75 tisoč evrov odškodnine in skoraj 500 evrov mesečne rente, zaradi dolgega sodnega procesa pa ji je po grobih ocenah pripadlo še za 25 tisoč evrov zamudnih obresti. Državno odvetništvo je nazadnje na vrhovno sodišče vložilo še zahtevek za revizijo postopka, ki pa so ga vrhovni sodniki pred kratkim zavrnili. Ugotovili so, kar je ves čas trdila tudi sama tožnica, namreč da je bila njena poškodba posledica nesreče pri delu.