Benja Ambruš, vodja kranjske območne enote inšpektorata za delo / Foto: Simon Šubic

Inšpektorji o minimalni plači

Inšpektorji za delo so v sredo odgovarjali tudi delavcem, ki menijo, da želijo njihovi delodajalci zaobiti spremenjeno ureditev minimalne plače.

Kranj – V sredo je na vseh območnih enotah Inšpektorata RS za delo potekal dan odprtih vrat, na katerem so obiskovalce seznanjali z novo ureditvijo minimalne plače. V Kranju je bilo po besedah vodje območne enote Benje Ambruš vprašanj v zvezi z minimalno plačo manj od pričakovanega, večje število je bilo ostalih vprašanj v okviru rednih uradnih ur inšpektorata.

Delodajalci morajo ta mesec pri izplačilu plače za mesec januar prvič upoštevati določbe spremenjenega zakona o minimalni plači, ki določa novo višino minimalne plače – 940,58 evra bruto. Poleg tega morajo biti iz minimalne plače izločeni tudi vsi dodatki, določeni z zakonom in kolektivnimi pogodbami, kot so dodatki za posebne pogoje dela, dodatek za delovno dobo, del plače za poslovno uspešnost in podobno, saj se po novem ne vštevajo v minimalno plačo. Zakon o minimalni plači ne vpliva na določitev osnovne plače v pogodbi o zaposlitvi. V primeru, da je osnovna plača delavca v pogodbi o zaposlitvi nižja od zakonskega minimuma, razliko pokrije delodajalec. Izplačilo, nižje od minimalne plače, pa ni možno niti v primeru nedoseganja delovnih rezultatov.

Mediji so že poročali, da nekateri delodajalci iščejo različne obvode, s katerimi želijo čim bolj omejiti rast stroškov dela zaradi povišanja minimalne plače in izločitve vseh dodatkov iz nje. Tako so v nekaterih podjetjih zaposlenim v podpis ponudili nove pogodbe o zaposlitvi, s katerimi so do zdaj izplačevane dodatke k plači enostavno pretvorili v višjo osnovno plačo. »Delodajalec je pri sklepanju pogodbe o zaposlitvi z delavcem vezan na vse predpise, ki ga zavezujejo, tudi na kolektivno pogodbo dejavnosti in pogoje, ki jih določi v svojih kolektivnih pogodbah ali pa se o njih dogovori z delavcem v sami pogodbi o zaposlitvi. Trenutno veljajo pogodbe, ki jih imajo delavci sklenjene. V kolikor delodajalec delavcu predlaga oziroma ponudi v podpis novo pogodbo, je delavec ni dolžan podpisati. Če je ne, še naprej velja prejšnja pogodba,« je povedala Ambruševa.

Na kranjski enoti inšpektorata za delo še niso prejeli prijave zaradi kršitev nove zakonske ureditve minimalne plače s strani delodajalcev. »Na dnevu odprtih vrat smo glede tega prejemali predvsem vprašanja. V okviru naših nadzorov bomo tudi v praksi videli, kakšne načine za izigravanje zakona bodo delodajalci ubrali. Prav bi bilo, da jih ne bi, žal pa se v praksi tudi to dogaja. Preverjali bomo, ali je delodajalec spoštoval vse predpise, in če ne ugotovimo nepravilnosti pri podpisu same pogodbe ali pripravi predpisov, potem je na delavcu odločitev, da je sprejel spremembo pogodbe. Tedaj inšpektorat težko karkoli stori. Moram pa poudariti, da morajo tudi splošni akti delodajalca, na primer kolektivna pogodba, biti sprejeti pravilno, o vseh spremembah glede plač pa mora biti delavec obveščen vnaprej,« je razložila Ambruševa.

Inšpektorji za delo bodo spoštovanje zakona o minimalni plači preverjali tudi v okviru usmerjenih nadzorov skozi celotno letošnje leto, je dodala. »V usmerjenih nadzorih bomo zajeli čim več delodajalcev.« Na Gorenjskem je sicer približno 21 tisoč vseh delodajalcev, vključno s samozaposlenimi. »Če delavec meni, da mu delodajalec plače ne izplačuje pravilno, se lahko z vprašanji ali s prijavo obrne na pristojne območne enote inšpektorata za delo,« je dejala Ambruševa.