Lastniki gozdov so utrpeli veliko škodo zaradi žledoloma in vetroloma, dodatno škoda pa jim povzroča še čezmerna razmnožitev lubadarja.

Nad lubadarja z dodatnimi ukrepi

Vlada predlaga sprejetje nekaterih dodatnih ukrepov za pravočasno in učinkovito sečnjo lubadark in izvedbo varstvenih del.

Kranj – Vlada (v odstopu) je na nedavni seji potrdila spremembe zakona o dodatnih ukrepih za odpravo posledic čezmerne razmnožitve lubadarja, s katerimi želi zagotoviti pravočasno in učinkovito sečnjo lubadark in izvedbo drugih preventivno-varstvenih del. Predlagani zakon tako omogoča lastnikom gozdov, da še pred potekom roka za izvedbo varstvenih del vložijo na zavod za gozdove vlogo za podaljšanje roka, a le, če so za to utemeljeni razlogi. Vlogo lahko vložijo v primerih, če po obilnem deževju zaradi razmočenosti tal ali večje količine zapadlega snega težje dostopajo do poškodovanega drevja ali če zaradi težav pri pridobivanju zahtevanih soglasij (dovoljenj) ne morejo pravočasno zgraditi gozdne prometnice, ki je nujna za posek in spravilo lubadark ter za izvedbo drugih varstvenih del. Če bo državni zbor sprejel zakon v predlagani obliki, bo lastnik gozda tudi lahko zahteval od zavoda, da v odločbi spremeni obseg sanitarne sečnje lubadark in po potrebi tudi podaljša rok za njeno izvedbo. O lastnikovi zahtevi bo odločil zavod, ki bo sicer lahko tudi sam, po uradni dolžnosti, v primeru utemeljenih okoliščin začel postopek za izdajo odločbe o spremenjenem obsegu sanitarne sečnje lubadark in s tem tudi o novem roku za izvedbo del. Predlagani zakon tudi omogoča zavodu, da lahko po skrajšanem postopku spremeni gozdnogospodarski načrt za enoto, v kateri je sanitarni posek presegel četrtino vsega možnega poseka v enoti.

Po velikem žledolomu, ki je pred šestimi leti v državi poškodoval 9,1 milijona kubičnih metrov dreves, se je v poškodovanih in oslabelih sestojih iglavcev močno razširil lubadar, zaradi katerega so v letu 2015 posekali 2,1 milijona kubičnih metrov lubadark, v letu 2016 2,3 milijona, leto kasneje 1,72 milijona in v letu 2018 593 tisoč »kubikov«. V letu 2017 je gozdove prizadel močan vetrolom, zaradi katerega je bilo treba posekati še 2,9 milijona kubičnih metrov dreves. V takšnih pogojih se je ponovno razširil lubadar, lani so beležili izrazito večji sanitarni posek na gozdnogospodarskih območjih Bled, Kočevje in Slovenj Gradec.