Okrogle obletnice v letu 2020

Z zanimanjem sem v Snovanjih prebral, kaj se je dogajalo pred stotimi leti, in se čudim, da nikoli nihče ne omeni, kaj se je dogajalo od leta 1918 do leta 1920.

Prva velika priložnost, da dobimo veliko Slovenije, je bila zamujena s Karlovim manifestom, če bi priložnost zagrabili tako, kot so jo Čehi in ostali Nemci, bi imeli Koroško s Celovcem, Trst, celotno Istro z otoki (Kozlerjev zemljevid).

Druga velika priložnost je bila zamujena, ko se je general Rudolf Maister sporazumel z avstrijskim generalom Passijem o meji, ki bi potekala 20 kilometrov nad Lipnico, Krnskim gradom, severno nad Celovcem in Ziljsko dolino. Takrat je bila že osnovana prva slovenska narodna vlada, liberalci z dr. Ivanom Tavčarjem na čelu – čeprav niso bili v večini – so največji krivci, da general Maister s svojo vojsko ni odkorakal na dogovorjeno mejo. V tedanji vladi so bili dogovorjeni, da bodo odločali s konsenzom, liberalci so zavlačevali in se potihoma dogovarjali s Srbi, ki so nato vzeli stvari v svoje roke in imeli največ »zaslug«, da je Koroška pripadla Avstriji.

Plebiscit so imeli v »svojih rokah« Nemci, ki so iz drugih krajev pripeljali 7500 ljudi, da so glasovali zanje, in niso dopustili vpogleda v imenike, glasovnice je natisnila nemška tiskarna iz Celovca. Zelo močno propagando, posebno pri mladini, so imeli, češ fantje bodo morali služiti kralju Petru itd. V neki vasi sem na enem od spomenikov bral: »Nach schweren Kampf« (po težkem boju), s tem so priznali, kako so bili aktivni, finančno pa jim je pomagal celo Berlin. Slovenci na Koroškem pa so prosili in prosili, pa nič dobili. V Beogradu so se izgovarjali, da ni denarja, nekaj se je našlo pri neki slovenski posojilnici, še tega so liberalci pobrali.

Tudi Medmurje smo izgubili zaradi Srbov. Od aprila 1922 do uvedbe šestojanuarske diktature je Medmurje spadalo pod mariborsko oblast, ta pa je skupaj z ljubljansko oblastjo tvorila Slovenijo. Danes Hrvatje nočejo priznati meje niti na Muri, še tisti pljunek morja nam želijo vzeti.

Danes lahko samo ugotavljamo, kaj vse smo Slovenci zamudili, kaj vse izgubili, kaj smo po letu 1945 na račun namesto tega dobili – osovraženi režim, ki danes spet dobiva krila. Z ustanovitvijo takratne velike Slovenije bi se otresli nemške nadvlade, ker pa se to ni zgodilo, pa smo dobili srbski jarem, mislim, da je bila to velika zgodovinska napaka.

Dosti lahko preberete na spletnem naslovu www.zgodovina.eu.

Janez Tavčar, Zabreznica