Matej Tonin

Čakajoč na mandatarja ali predčasne volitve

V sredo se je državni zbor seznanil z odstopom predsednika vlade Marjana Šarca, stekli so tudi postopki za iskanje novega mandatarja.

Kranj – Po ponedeljkovem odstopu predsednika vlade Marjana Šarca, s katerim se je v sredo seznanil tudi državni zbor, je celotni vladi prenehal mandat in bo do izvolitve nove opravljala le še tekoče posle. Stekli pa so tudi prvi pogovori predsednika države Boruta Pahorja v zvezi z ravnanji po odstopu predsednika vlade. Najprej se je neformalno sešel z Marjanom Šarcem, nato tudi s predsednikom državnega zbora, v naslednjih dneh pa je in bo nadaljeval neformalne pogovore do začetka uradnih posvetovanj z vodji poslanskih skupin.

Ta bodo predvidoma potekala prihodnji teden, od torka do četrtka. Od seznanitve državnega zbora z odstopom vlade ima predsednik republike na voljo največ trideset dni, ko lahko predlaga mandatarja ali obvesti državni zbor, da se za to ni odločil. Predsednik republike državni zbor o tem lahko obvesti tudi prej in utemelji razloge za tako odločitev. Po seznanitvi državnega zbora z njegovo odločitvijo imajo poslanke in poslanci na voljo 14-dnevni rok, v katerem lahko predlagajo kandidata za mandatarja. Po izteku tega roka imajo na voljo 48 ur, v katerih je mogoče v državnem zboru odločiti o morebitnem glasovanju o kandidatu za mandatarja s potrebno relativno večino za izvolitev.

Mnenja strank o tem, ali so najboljša rešitev po odstopu Šarca predčasne volitve ali oblikovanje nove vlade, so različna. Stranke zdaj v svojih organih opravljajo razpravo o tem, v zakulisju pa že potekajo tudi dogovori o morebitnem sodelovanju. Marjan Šarec se zavzema za predčasne volitve, kar je ponovil tudi na pogovoru s predsednikom države. Več bo jasnega prihodnji teden. Nas pa je zanimalo, kakšna možnost se zdi verjetnejša nekaterim gorenjskim poslancem. Vprašanje smo poslali šestim, dobili pa smo tri odgovore. Iz poslanske skupine LMŠ so nam sporočili, da stvari ne komentirajo, češ da je predsednik stranke (in vlade v odstopu) že vse povedal. Matej Tonin (NSi) je bil neposreden: »V letu in pol je Šarčeva vlada opravljala zgolj tekoče posle, zato je odstop predsednika vlade Marjana Šarca ena razumnejših potez. Oblikovanje drugačne koalicije bi bilo težavno, koalicija pa krhka, zato so predčasne volitve še najboljša možnost. Do predčasnih volitev pa bi radi pod streho spravili še zakon za skrajševanje čakalnih vrst v zdravstvu.« Poslanka SMC Mateja Udovč pa računa na to, da bodo poslanci v državnem zboru še naprej konstruktivno sodelovali in skupaj iskali najboljše rešitve tako za državljane kot državo. »Kot človek dogovarjanja, povezovanja in sodelovanja upam, da bo izbran razum in nov mandatar, ki bo sestavil večinsko vlado. Predčasne volitve same po sebi niso rešitev, ker vem, da se razmerje političnih sil ne bo bistveno spremenilo. Po njih pa bo še vedno potrebno dogovarjanje in sodelovanje. Torej se vračamo na isto točko, na kateri smo že sedaj. Želim si, da prevlada razum političnih strank in da bomo sestavili novo večinsko vlado, ki bo uspešno izvedla vse strukturne reforme in ostale nujne projekte. V nasprotnem primeru bodo zmagovalci tisti, ki si želijo, da se nič ne zgodi. To pa ne pomeni, da za vsako ceno zagovarjam to možnost. Če se nova koalicija ne bo mogla programsko uskladiti, so potem logične predčasne volitve, na katere sem tudi pripravljena,« je dejala Udovčeva.