Štefan v svoji kolesarski sobi

Zwift – virtualno kolesarjenje

Sosed Štefan me je povabil, naj si ogledam njegovo kolesarsko sobo. Kletno sobo, kjer se je nabirala »šara«, je pospravil, prebelil, v sobo postavil trenažer s kolesom, nanj priklopil računalnik, in ker uživa v dobri glasbi, dodal še kakovostne zvočnike. Prav lepa soba, v katero bi jaz dodal le še kakšno poletno kolesarsko fotografijo za boljšo motivacijo in omaro s priboljški za primer, ko pridejo na obisk prijatelji. Štefan je navdušen raziskovalec tehničnih novosti, zato se je letos odločil, da bo čez zimo treniral s pomočjo programa Zwift. To je program, ki nam na ekranu kaže različne pokrajine sveta in glede na to, kakšna je pokrajina, program naravna težavnost pedaliranja na trenažerju in kolesu. Če se pot postavi navkreber, je kolesarjenje težje, navzdol je lažje. Istočasno smo povezani tudi z drugimi kolesarji, ki kolesarijo vsak v svoji sobi na različnih koncih sveta. Trenutno je na razpolago pet prog. Obiskovalci lahko izbirajo med progami v Londonu, Innsbrucku, Richmondu, najdaljše pa so navidezne proge v okolici kraja Watopia, ki leži na majhnem otoku v bližini Avstralije, najnovejša je atraktivna kolesarska pot je po New Yorku, kjer kolesarimo po Centralnem parku, snovalci programa pa so progo postavili sto let v prihodnost.

Če treniraš v skupini, program to zazna in pošlje trenažerju signal, naj bo kolesarjenje lažje, saj je tudi v realnem svetu kolesarju v zavetrju lažje pritiskati na pedale.

Bolj tekmovalni kolesarji se lahko prijavijo na tekmo, ki se odvija vsak dan vedno ob istem času. Ob večernem času zbere tudi do sedem tisoč »virtualnih« kolesarjev, ki kolesarijo na isti tekmi, a vsak v svoji sobi. Vsake pol ure potekajo tekmovanja in skupinske vožnje. Če niste tekmovalni tip, lahko izberete progo in po njej vozite ter občudujete okolico. Lahko tudi poklepetate s kakšnim od sokolesarjev, se ustavite in počakate na skupino, s katero potem skupaj drvite po navideznih cestah. Program nudi tudi vrsto motivacijskih treningov, ki spodbujajo kolesarje, da se zamotijo in lažje zdržijo eno uro na kolesu, tisti bolj motivirani pa izkoristijo čas za kar se da optimalen trening.

S Štefanom sva izbrala vsak polurni trening moči in se trudila, da naju je prehitelo čim manj kolesarjev. Ko padeš v ta virtualni svet, veliko bolj motivirano treniraš. Prednost sobnega kolesarjenja je, da lahko med tem pozabiš na zunanje vplive, kot so dež, nizke temperature in nevarni avtomobili. A užitka, ko v sončnem vremenu kolesariš s pravim vetrom v laseh, ne more pričarati noben še tako dober računalniški program.