Na četrtkovi javni dražbi za dovoljenja za opravljanje letalskih prevozov Adrie Airways naj bi sodelovali tudi ruski vlagatelji. / Foto: arhiv GG

Adria zanima tudi ruske vlagatelje

Predstavnik družbe Sukhoi Civil Aircraft Company je za TV Slovenija potrdil, da jih zanima nakup dovoljenj za opravljanje letalskih prevozov Adrie Airways. Te bodo v četrtek prodajali na javni dražbi.

Kranj – V igro za nakup dovoljenj za opravljanje letalskih prevozov Adrie Airways v stečaju, med njimi tudi spričevalo za komercialne polete, so vstopili tudi ruski vlagatelji, povezani z državnim izdelovalcem letal Suhoj. Sukhoi Civil Aircraft Company naj bi se že lani spomladi zanimal za strateško partnerstvo z Adrio Airways, a so se Rusi menda tedaj umaknili zaradi slabega finančnega stanja Adrie. Predstavnik investitorjev Oleg Evdokimov je pred dnevi za Televizijo Slovenija potrdil, da jih zdaj zanima nakup dovoljenj oziroma spričevala. »Adrijino spričevalo nam dovoljuje, da ne poslujemo le v Ljubljani, ampak na katerem koli letališču v Evropi. Naš načrt je vpeljava dvesto letal Suhoj superjet na evropski trg,« je za nacionalno televizijo povedal Evdokimov.

Vlagatelji po besedah Evdokimova prihajajo iz Rusije in Združenih arabskih emiratov, za začetek pa bi vložili deset milijonov evrov. Ker pa morajo biti letalske družbe v EU v večinski evropski lasti, zdaj iščejo partnerje, je dejal. Vlagatelji bi po njegovih besedah obdržali Adrijino blagovno znamko, zaposlili okoli 150 ljudi, med njimi trideset pilotov. Vse leto naj bi leteli na vsaj pet destinacij, med drugim v Milano in Barcelono, od koder ima čezoceanske polete družba Emirates, s katero se po zatrjevanju Evdokimova dogovarjajo o sodelovanju. Poleti bi število letov še bistveno povečali.

Stečajni upravitelj Adrie Airways Janez Pustatičnik bo Adrijina dovoljenja za opravljanje letalskih prevozov in spričevalo prodajal v četrtek na javni dražbi po izklicni ceni 45 tisoč evrov. Interesentov naj bi bilo poleg ruskih vlagateljev kar nekaj. Poročali smo že, da naj bi se podjetnik Joc Pečečnik zanimal za celotno premoženje nekdanjega letalskega prevoznika in naj bi tehtal tudi možnost ustanovitve letalske družbe z zunanjim tujim partnerjem. Izet Rastoder se zanima za spričevalo za komercialne polete, Ivo Boscarol pa je zainteresiran za Adrijino letalsko šolo, sicer hčerinskega podjetja, ki je prav tako končalo v stečaju. POP TV je sicer poročal, da naj bi se Pečečnik že umaknil iz posla, saj ga je zanimal samo nakup celotne stečajne mase, ker bi lahko le tako nadaljeval Adrijino poslovanje.