Slavko Studen iz Zaloga pri Cerkljah, rejec z najboljšo čredo in najboljšo kravo

Trava najboljša krava

Slavko Studen iz Zaloga pri Cerkljah je predlani s črno-belimi kravami dosegel najvišjo povprečno mlečnost v Sloveniji – 13.045 kilogramov, njegova krava Trava pa je bila tudi sicer z mlečnostjo 17.857 kilogramov mleka najboljša v državi.

Društvo se je Rafku Rokavcu iz Kmetijsko gozdarskega zavoda Ljubljana zahvalilo za to, ker je doslej največ mladih navdušil za delo z živalmi.

Rodica – Društvo rejcev govedi črno-bele pasme v Sloveniji je ob koncu lanskega leta na občnem zboru v prostorih biotehniške fakultete na Rodici podelilo priznanja rejcem za rejske dosežke in rejcem krav, ki so v zadnjem letu dosegle življenjsko mlečnost sto tisoč kilogramov mleka. Nagrado za rejske dosežke, to je za najboljšo mlečnost črede v letu 2018, so prejeli rejci Slavko Studen iz Zaloga pri Cerkljah s povprečjem 13.045 kilogramov mleka na kravo, Gregor Ročnik iz okolice Šoštanja s povprečjem 12.971 kilogramov in Matej Purgar iz Podbrezij s povprečjem 12.107 kilogramov, na lestvico najboljših pa so se s širšega gorenjskega območja uvrstili še Matjaž Rozman iz Zadrage, Mirko Rimahazi iz Spodnjih Gorij, Nada Jamšek iz Most pri Komendi, Jernej Hafner iz Žabnice, Janez Zupan iz Bohinjske Češnjice, Janez Križnar iz Kranja, Jakob Šter iz Spodnjih Dupelj, Ivan Šenk iz Nove vasi, Barbara Roblek s Povelj in Frančiška Drinovec iz Podbrezij. Najboljša črno-bela krava leta 2018 je bila deset let stara krava Trava, last Slavka Studna, ki je v standardni laktaciji (v 305 dneh) dala 17.857 kilogramov mleka, skupaj z mlekom pa tudi 674 kilogramov maščob in 495 kilogramov beljakovin. Med črno-belimi prvesnicami je bila predlani najboljša Miranda iz hleva Gregorja Ročnika.

V prireji mleka ni pomembna le mlečnost, ampak vse bolj tudi dolgoživost. Društvo rejcev govedi črno-bele pasme jo spodbuja tudi s podelitvijo priznanj rejcem krav, ki so presegle življenjsko mlečnost sto tisoč kilogramov mleka. Kot je povedala strokovna vodja društva dr. Marija Klopčič, je v Sloveniji doslej tolikšno življenjsko mlečnost preseglo 153 krav, od tega je bilo 91 krav potomk slovenskih bikov. Lani je bilo takšnih krav šestindvajset, med njimi jih je bilo sedem s širšega gorenjskega območja. Krava Čanka I iz hleva Janeza Kopača iz Mednega je v življenjski dobi dala 100.028 kilogramov mleka ali povprečno 18,5 kilograma na dan, povrgla pa je tudi enajst telet. Kakšna je »biografija« krave Alfa, last Antona Gorjanca iz Vogelj?! Stara je petnajst let, dala je že 102.134 kilogramov mleka, povprečno 18,43 kilograma na dan, in telila dvanajst telet. Franci Jurca iz Brekovic pri Žireh ima v hlevu kravo, ki je za časa življenja že dala 103.581 kilogramov mleka ali povprečno 19,94 kilograma na dan in dala rejcu devet let. Življenjska mlečnost štirinajst let stare krave Stoje, last Marjana Sajovica s Suhe pri Predosljah, je lani znašala 101.540 kilogramov ali povprečno 20,82 kilograma na dan, k pomladitvi črede pa je prispevala osem telet. Krava Dida 62, last Alojza Urbanca iz Gorič, je stara nekaj več kot enajst let, a je dala že 102.144 kilogramov mleka, povprečno 24,11 kilograma na dan, in še deset telet. Janez Triller iz Veštra pri Škofji Loki ima v svoji čredi tudi kravo Karo 38, ki je za časa življenja dosegla mlečnost 100.585 kilogramov, povprečno 22,11 kilograma na dan, in telila deset telet. Poglejmo še dosežke enajst let stare krave Mandi iz hleva Nade Jamšek iz Most pri Komendi! Življenjska mlečnost 103.003 kilograme, povprečno 25,25 kilograma mleka dan, sedem telet ...