Viza za vizo

Lani so v Nagoji odkrili spomenik, na katerem Chiune Sugihara, leta 1940 vicekonzul Japonske v litvanskem Kaunasu, izroča vizo judovski družini za dolgo pot s transsibirsko železnico do enega od pristanišč s povezavo z Japonsko. Kdo je ta Chiune Sugihara, ki bi 1. januarja 2020 dopolnil sto let?

Odraščal je v družini srednjega razreda, njegov oče je bil zdravnik, mati je izhajala iz samurajske družine. Chiune Sugihara je na sloviti univerzi Vaseda za glavni predmet izbral angleščino. Leta 1919 je že opravil izpit na zunanjem ministrstvu, od koder so ga poslali v kitajski Harbin, kje se je naučil še rusko in nemško. Tudi poročil se je z Rusinjo, a se je leta 1935, preden se je vrnil na Japonsko, ločil in se doma kmalu spet poročil s Kikuči Jukiko, ki mu je rodila dve hčerki.

Leta 1939 so ga imenovali za vicekonzula v Litvi. Ko je Sovjetska zveza podpisala pakt Hitler-Stalin, je mnogo litvanskih pa tudi poljskih Judov poskušalo zbežati v tujino. Takrat je bila Japonska glede Judov še nevtralna. Dne 29. 4. 1940 je Sugihara začel izdajati tranzitne vize. Točnega števila ni mogoče določiti, saj so bile nekatere vize tudi družinske. Seveda je bilo njegovo početje v nasprotju s stališči zunanjega ministrstva. Iz sovjetskih dokumentov je razvidno, da je med aprilom 1940 in avgustom 1941 iz Litve odpotovalo okoli 3500 Judov. Za vožnjo s transsibirsko železnico so morali plačati tudi štirikratno ceno. Prvi cilj je bil Kobe, drugi pa Amerika.

Potem je bil Sugihara premeščen v Prago in nato v Bukarešto. Ko so sovjeti vkorakali v Romunijo, se je z družino znašel v vojnem ujetništvu. Šele leta 1946 so se vrnili domov, leto pozneje pa je Chiune izgubil službo zaradi »nediscipliniranega početja«. Leta 1968 ga je z eno izmed rešenih Judinj začel iskati izraelski trgovinski ataše na Japonskem. Leta 1969 je Sugihara obiskal Izrael in začela se je akcija ljudi, ki so po njegovi zaslugi ušli smrti, da ga proglasijo za Pravičnika med narodi, kar je 1984 tudi postal. To je najvišje priznanje Nejudom, ki so se kot rešitelji izkazali med holokavstom. Rehabilitiran je bil tudi doma. A bil je prebolan, da bi odpotoval po odlikovanje, ki so ga nato izročili ženi in hčerkama. Od življenja se je ta »japonski Schindler« poslovil 31. julija 1986.

Kugelis – priljubljena litvanska jed

Za 4 osebe potrebujemo: 1 kg krompirja, 1 skodelico mleka, 2 čebuli, 2 jajci, 100 g mesnate slanine, muškatni orešek, sol, poper.

Krompir olupimo, dobro splaknemo in drobno naribamo. Ožamemo v platneni krpi in iztisnjeno tekočino prihranimo. Počakamo, da se škrob usede na dno skodele. Potem odlijemo vodo, škrob pa vmešamo v krompir. Zavremo skodelico mleka in jo razmešamo v krompirju. Malo ohladimo. Nato stepemo dve jajci in ju umešamo med krompir.

Čebulo in slanino tenko narežemo in hrustljavo prepražimo. Dodamo h krompirju in dobro premešamo. Solimo, popramo in dodamo ščep muškatnega oreška. Namastimo pekač, krompirjevo zmes enakomerno zgladimo in 1 uro pečemo v pečici, ogreti na 180°, da gornja plast porjavi.

Postrežemo s kislo smetano ali zeljnato solato.

Pa dober tek!