Leta 1908 je Jakob Aljaž trideset domačinov peljal na Dunaj, kjer so pred cesarjem nastopili s Svatbo iz Zlatoroga. / Foto: arhiv KUD Jaka Rabič

Sto let dovškega odra

Pred sto leti je Jakob Aljaž na Dovjem preuredil Govočev hlev v prvo dvorano v vasi. »Pa veliko breme sem si naložil: iz štale (hleva) narediti eleganten društveni dom,« je tedaj dejal. Že tik pred prvo svetovno vojno je Aljaž ustanovil Katoliško slovensko izobraževalno društvo, ki danes deluje pod imenom Kulturno umetniško društvo (KUD) Jaka Rabič Dovje Mojstrana. Da kultura še živi, je poudarila Metka Kern Trček iz KUD Jaka Rabič: »Bogata zgodovina društva nam vliva voljo in polet, številni zadovoljni obiskovalci pa nam dajo vedeti, da kulturo v naših krajih potrebujemo.«

»Že leta 1889 je Jakob Aljaž kot dovški duhovnik opazil, da domačini na Dovjem radi pojejo, igrajo in plešejo. Leta 1908 je trideset domačinov peljal na Dunaj, kjer so pred cesarjem nastopili s Svatbo iz Zlatoroga. Tik pred prvo svetovno vojno je ustanovil društvo, po koncu leta 1919 pa je vzel v najem Govočev hlev in ga preuredil v dvorano z odrom, sobo za igralce, vrati in okni, blagajno, straniščem, klopmi. Malar Bradaška iz Kranja je na stene hleva naslikal Aljažev dom, Peričnik, Aljažev stolp, Dovje in Mojstrano. Prvo igro Mala pevka so igrali Jeseničani, domačini so vsako zimo naštudirali več iger. Kot glasbenik in skladatelj je Jakob Aljaž vodil zborovsko petje in deklamacije, režijo iger je prepustil kaplanu Francu Pečariču. V jeseniško gledališče je na izobraževanje poslal okrog petdeset igralcev in ti so sčasoma prevzeli tudi »režisiranje«, kot so rekli na Dovjem, je povzela Metka Kern Trček, članica upravnega odbora in nekdanja predsednica KUD Jaka Rabič.

Društveni dom za letno najemnino

»Aljaž je vžgal plamen v srcih Dovžanov in Mojstrančanov – in še danes imamo odlične igralce,« pa je poudaril France Voga, poznavalec lokalne zgodovine, v KUD Jaka Rabič pa je bil član upravnega odbora, podpredsednik in vodja sekcije za ljudske običaje. Voga je avtor več knjig, v knjigiMojstrana, njen nastanek, razvoj in turizem pojasni, kako je Aljaž prišel do Govočevega hleva: »Pri sosedu Govoču je vdova razprodala kmetijo. Ostal je velik nov hlev, dolg 24 metrov. Aljaž ga je takoj zakupil za letno najemnino 330 kron (pozneje 800 kron) in sklenil sodno pogodbo do 2. maja 1927. S tem je nevede sklenil z lastnico dosmrtno pogodbo (umrl je 4. maja 1927). Aljaž je hlev s stroški dvajset tisoč kron predelal v Društveni dom ... S tem je postal lastnik vsega inventarja (klopi, zavese, kulise, oder) v domu.« France Voga je povedal, da naj bi oder v Govočevem hlevu še stal.

Kaplan Franc Pečarič pa je leta 1932 na župnijskem vrtu na Dovjem dal zgraditi Aljažev prosvetni dom.

Dovški oder doživlja premiere že celo stoletje

»Igralska skupina je v zadnjih desetletjih uprizorila številne predstave, med njimi igre domačih avtorjev Franceta Voge in Marsela Gomboca. Rekordni obisk in smeh sta poželi komediji Dom na Kredarici ter Od jutra do večera. Ponosni smo na letošnjo uprizoritev drame Franceta Voge Slovenec za vse čase v sodelovanju z gledališčem Toneta Čufarja z Jesenic v režiji Francija Koražije,« je dejala Metka Kern Trček. Vogovo zgodovinsko dramo Slovenec za vse čase so prvič uprizorili leta 1991 na dovškem odru, tedaj še pod naslovom Kar sem rekel, sem rekel.

»Pa ne le na to! Nore babe spet norijo po dovškem odru, plešejo, pojejo, igrajo, kot je to od nekdaj na Dovjem! Nore babe so naša letošnja predstava, ki je bila nad desetkrat uprizorjena, predstave razprodane, to je muzikal v režiji Marsela Gomboca (sedanjega predsednika KUD-a, op. a.) in v izvedbi 15-članske ekipe. Nova predstava bo 10. januarja,« je povabila Metka Kern Trček.

V Aljaževem prosvetnem domu delujejo igralska skupina Dovški oder, folklorna skupina in ročna dela. Kot je še sklenila sogovornica: » Tomaž Pšenica je zaključil projekt Poiščimo korenine naših krajev. Pripravljamo proslavo za kulturni praznik, predavanja, tematske večere, gostovanja, kot je bilo pred kratkim KGD Ptičica Starše z Miklovo Zalo. Poseben izziv so Aljaževi dnevi konec avgusta, na letošnjih smo pripravili večer z domačinom, igralcem SNG Drama Maribor Nejcem Ropretom in koncerta klasične glasbe Trizvok v Mojstrani. V veselje nam je lepo preurejeno preddverje doma, pravkar prenavljamo klubsko sobo. Delovanje je lažje, ker sredstva vlaga Občina Kranjska Gora kot lastnica stavbe.«