Predsednik društva Fajdigova ambulanta Tomaž Krišelj

Včasih pomaga že pogovor

Dobri dve leti in pol je, odkar je v Kranju odprta Fajdigova ambulanta za osebe brez zdravstvenega zavarovanja, v tem času pa so pomoč ponudili skoraj dvestokrat.

Fajdigovci vam želijo, da bi bilo leto 2020 kar najbolj zdravo, pozitivno, uspešno in srečno, predvsem pa si vzemite čas za ljudi, ki vas osrečujejo, ter za stvari, ki vas veselijo.

Kranj – Tako imenovana pro bono ambulanta nosi ime po legendarnem kranjskem zdravniku dr. Božidarju Fajdigi. Ta je paciente, ki niso imeli denarja, pogosto zdravil brezplačno. »Fajdigova ambulanta sledi njegovemu zgledu, saj je namenjena ljudem, ki iz kakršnega koli razloga nimajo urejenega zdravstvenega zavarovanja in si plačila zdravstvenih storitev ne morejo privoščiti. V dveh letih in pol smo imeli nekaj manj kot dvesto obravnav. Zgodi se tudi, da ljudje bolj kot zdravniško pomoč iščejo nekoga za pogovor,« pravi predsednik društva Fajdigova ambulanta Tomaž Krišelj in dodaja, da je ambulanta odprta vsak torek med 15. in 18. uro. Ambulanta je na Gosposvetski ulici 9, nasproti Nujne medicinske pomoči Zdravstvenega doma Kranj.

»V ambulanti delajo tri zdravnice družinske medicine, tri medicinske sestre in en diplomirani zdravstvenik ter farmacevtka. Po potrebi paciente napotimo k ustreznim specialistom, ki nam vedno z veseljem priskočijo na pomoč. Ugotavljamo, da večina zdravnikov kljub preobremenjenosti rada pomaga najbolj ranljivim skupinam ljudi.

Poleg zdravstvenega osebja ambulanti pomaga še približno deset ljudi, ki skrbijo, da delo poteka tekoče in nemoteno. Vsi skupaj delujemo v okviru Društva Fajdigova ambulanta, ki je bilo ustanovljeno prav za ta namen. Delo v društvu je popolnoma prostovoljno, kar pomeni, da plačila ni. Plačilo je zavest, da smo pomagali nekomu, ki se zaradi spleta različnih okoliščin težko prebija skozi življenje ali pa je celo ostal brez vsega,« pravi Tomaž Krišelj in dodaja, da pomagajo tudi številni posamezniki, saj prinašajo različna zdravila. »Ambulanta sprejema še uporabna zdravila, torej zdravila, ki so ljudem ostala in jim še ni potekel rok uporabe. Takšna zdravila skrbno pregledamo in po potrebi uporabimo. Ker pa vseh ne porabimo, jih največkrat vzamejo zdravniki, ki so zaključili medicinsko fakulteto, da jih v sklopu raznih humanitarnih odprav odnesejo v najrevnejše države sveta, pojasnjuje Krišelj in dodaja: »Veseli me, da v društvu s tem nimamo težav, saj zdravnice, sestre in drugi fajdigovci oziroma člani Društva Fajdigova ambulanta radi pomagajo. Lahko se tudi pohvalimo, da je bila ambulanta v zadnjih dveh letih in pol odprta prav vsak torek.