Janez Bogataj, Leto okusov z V. V., 12 sodobnih menijev po Kuharskih bukvah V. V. iz leta 1799, Celjska Mohorjeva družba, Celje-Ljubljana, 2019, 144 strani

Leto okusov z V. V.

»Ko danes prebiramo Vodnikove Kuharske bukve, nas vsakič znova preseneti njegov izvirni uvod ali 'predgovor'. Čeprav je večji del uvoda namenjen pojasnjevanju in utemeljevanju uporabe slovenske kulinarične terminologije, predstavljajo neverjetno presenečenje prav Vodnikovi pogledi na zdravo kuhinjo in zdravo prehranjevanje. Knjigo, ki naj bi bila 'začetek ene kranjske kuhinje', je namenil 'rojakinjam', ne pa rojakom, ki jim pripisuje pomen za 'razvoj zdravilske kuhinje v lekarnah', kjer so poskušali biti moški kuharji 'preveč pametni in so si prizadevali ženske premojstriti'. Pri tem so izumili razna 'umna mešanja, ki pa so nevarna za zdravje' ... V uvodu se je odločno zavzel za slovensko kuharsko terminologijo in postavil vprašanji: 'Čemu bi besede kradli? Ali ni slovenski jezik zadosti zmožen?' Zdi se, da je to njegovo razmišljanje danes ponovno še kako aktualno (!). V nadaljevanju je navedel temeljna pravila zdravega prehranjevanja in zatrdil, da mora biti 'zdravo vse, iz česar se jedi kuhajo, zdrav pa mora biti tudi način kuhanja ... Opozoril je na obilno uporabo masti, tolšče, zabele, špeha, svežega svinjskega in suhega mesa. Svetoval je, naj se žarka in žaltava živila zavržejo, pregretih pa naj ne bi postavljali na mizo. Odsvetoval je kuhanje v bakrenih, cinastih in kositrnih posodah, namesto tega pa predlagal lončene in železne. V kuhinjah naj bi prevladovala splošna snažnost, jedi pa naj se 'skozi dober pokus inu lepo naredbo ne le grlu temveč tudi želodcu priporočajo'. Sledila so še navodila o varnem ognju in uporabi vode za kuhinjsko higieno ter nasvet za skopo roko in nezmotljivo glavo pri soljenju jedi. Opozoril je pred gnilimi živili in jedmi ter rekel: 'Rajši lakoto trpeti, kakor dajati v želodec, kar se je malo smradu navzelo. Čemu nam je sicer nos ravno nad usti?' Vsa ta Vodnikova opozorila in navodila so dokaz stanja na področju kulture prehranjevanja na takratnem slovenskem ozemlju. To stanje je bilo z vidika zdrave in pravilne prehrane zelo problematično. Navsezadnje je bil to glavni vzrok za izdajo knjige …« (str. 8–9)

Gornje besede so iz predgovora z naslovom: Ali je prva kuharska knjiga v slovenskem jeziku lahko uporabna tudi danes? Da je, potrjujejo jedi, ki jih je po Vodnikovih receptih pripravilo dvanajst mojstrov današnje slovenske kuhinje. Mi pa s predstavitvijo te knjige sklepamo Vodnikovo leto. Srečno in dober tek!