Potapljači, zbrani okoli osvetljenega drevesca / Foto: Tina Dokl

Dvajsetič potopili božično drevesce

Na božični dan so v slovo od starega leta v jezero Črnava že dvajseto leto potopili božično drevo, ki bo pod jezersko gladino svetilo vse do treh kraljev.

Preddvor – Leta 1999 so potapljači Gasilsko reševalne službe Kranj v jezero Črnava prvič potopili osvetljeno božično drevesce. Idejni pobudnik je bil Iztok Valič, ki se je tudi letos udeležil tradicionalne prireditve in se ob tej priložnosti zahvalil vsem, ki že leta sodelujejo pri tem dogodku. Ob jezeru Črnava se je znova zbralo veliko obiskovalcev in pozno popoldne, ko se je zmračilo, pospremilo pot smrečice pod vodno gladino.

»Letos jezero Črnava praznuje šestdeset let svojega nastanka, ob jubileju smo spomladi splavili tri nove čolne. Ob koncu leta pa praznujemo še drugi jubilej. Leta 1999 so se potapljači GRS Kranj, ki morajo enkrat letno opraviti vajo reševanja pod ledom, domislili, da bi iz tega naredili poseben dogodek, in tako je nastal potop božičnega drevesca. Dogodek je postal tradicionalen, vsako leto se ga udeleži veliko ljudi. Naj še povem, da je Preddvor edini kraj v Sloveniji, ki na ta način zaznamuje odhod starega leta in teme ter prihod novega leta in svetlobe, ki spet prihaja v naša življenja,« je povedala direktorica Zavoda za turizem Preddvor Ernesta Koprivc. Zavod skupaj z občino ob izteku leta sicer organizira vrsto prireditev pod skupnim imenom gRajski Preddvor.

Vodja potapljačev Alojša Zalaznik je bil navzoč ob vseh dosedanjih potopih božičnega drevesca. Kako se spominja začetkov? »Začelo se je zelo zanimivo. Druščina petih ali šestih potapljačev se nas je zmenila, da bi potopili božično drevo v jezero Črnava. Našli smo smrečico, in ker nismo našli primernih luči, smo jo takrat okrasili s kemičnimi lučkami, kakršne uporabljajo ribiči, in jo potopili. Iz tega se je razvil dogodek, ki je postal že tradicionalen in se ga tudi sam udeležujem od začetka. Hkrati predstavlja tudi vajo za gasilce, kako delati v zahtevnejših razmerah, ob mrazu, v vodi, pod ledom. Tako imamo tudi trening reševanja iz vode,« je povedal Zalaznik. Letos se je pod jezersko gladino spustilo štirinajst potapljačev. Zanimalo nas je tudi, s kakšnimi lučkami okrasijo smrečico, da svetijo tudi pod vodo. Aljoša Zalaznik pravi: »Pod vodo so običajne lučke, kakršne ima vsak doma na smrečici, imajo 12 voltov. So ustrezno zatesnjene, a tudi če voda pride zraven, se nikomur nič ne more zgoditi, lučke le pregorijo.«

Preden so potapljači v mraku z baklami zaplavali proti drevescu, je na terasi ob hotelih potekal program z nastopom domače folklorne skupine in ženskega cerkvenega pevskega zbora iz Kokre, vse pa so povezali z legendo o Hudičkovem borštu. Odigral jo je Josip Ekar iz KUD Matije Valjavca Preddvor, ki pravi: »Zgodba je sicer vedno enaka, vsakič pa jo naredimo malo drugače, da je zanimiva tudi za redne obiskovalce. Dogodek je sicer nekaj posebnega, česar nima noben drug kraj v Sloveniji. Skeč vsakokrat z veseljem odigram, vsako leto pa imam večjo tremo.«

Obiskovalce je pozdravil preddvorski župan Rok Roblek s sinom Oskarjem v naročju. Letos so gostom pripravili dve novosti: na velikem zaslonu so si lahko ogledali video posnetke dosedanjih potopov, na koncu pa jih je čakalo še ognjeno presenečenje. Prometejevo ognjeno predstavo sta jim pričarala Tatjana in Matija Vuletič iz Cirkulture.