Pa naj še kdo reče, da je težko priti do oskarja.

Z lahkoto do oskarja

Amerika od Jimija do Jima (5)

Za najboljšo mamo, očeta in vse ostalo sorodstvo, lahko ga namenite tudi najboljšemu sodelavcu, šefu, natakarici, vrtnarju, »bejbi« ali »tipčku« leta ... Polne police z imitacijami oskarjev, katerih cena se začne pri petih dolarjih, glede na velikost in material, iz katerega so izdelani, pa se zviša do sto in več zelenih bankovcev. Pa naj še kdo reče, da je težko priti do oskarja, v filmski industriji tako želenega kipca, ki ga vsako leto konec februarja podelijo na gala slovesnosti v dvorani Dolby Theatre, ki stoji nekje sredi dolgega hollywoodskega bulvarja z znamenito alejo slavnih (Walk of fame).

Aleja je bila naša prva ogledna točka v mestu angelov. Ko smo se iz hotela, nastanili smo se blizu letališča v južnem delu mesta, želeli z javnim prevozom zapeljati na hollywoodski konec, so na recepciji debelo pogledali in zagnali nekaj panike, češ da bo to predolgo trajalo, da se bomo težko znašli in predvsem da ni varno, ker se avtobusi peljejo skozi »sumljive soseske«. Da nimamo ravno rezerviranih zelencev za taksi, mu pojasnimo, receptor pa izgine za vogal hotela, naroči taksista, mu v roko stisne petdeset dolarjev, nam pa pojasni, da hotel »časti«.

Pa pojdimo. Po osnovnih vprašanjih, od kod ste, mož nekaj čez šestdesetih let kaj hitro ugotovi, da prihajamo iz nekdanje Jugoslavije. »Bratje Slovani, jaz sem v Los Angeles prišel še iz Sovjetske zveze. Kakih tristo tisoč nas je tu iz nekdanje socialistične države,« je napol v ruščini napol v angleščini razlagal, medtem ko nas je popeljal skozi Beverly Hills, kjer se za visokimi ograjami ali živimi mejami skrivajo številne vile bogatih iz sveta filma, glasbe, športa … Pokaže nam, kje se zapelje do vile Hugha Hefnerja, pred dvema letoma umrlega lastnika revije Playboy. Tudi sam je tja nekajkrat peljal matere s hčerami, da so se slednje slikale za revijo in so tako zaslužile precej denarja in postale nekdo. »Tole je znana losangeleška univerza UCLA, in tu naprej po Sunset boulevardu restavracije, kamor hodijo zvezdniki na večerjo,« razlaga ter ob tem z rahlo nostalgijo po nekdanji Sovjetski zvezi pokaže vsako trgovino ali pekarno, katere lastniki so Rusi. Zdelo se nam nje, kot da nas je peljal malo naokrog.

Z abecednim seznamom, kje so zvezde slavnih, v rokah smo izstopili na začetku aleje slavnih. Že leto, dve nazaj je bilo v pločnike na dobrih dveh kilometrih vgrajenih več kot 2600 imen iz sveta filma, televizije, glasbe, radia, gledališča, tudi kakšnega športnega zvezdnika ali literata. Nekateri imajo tudi po več zvezd, med njimi pa najdemo tudi junake iz risank, kot so mišek Miki ali zajček Dolgoušček (Bugs Bunny), Snoopy … Neke vrste nadgradnja so odtisi rok in nog (bosih ali obutih) pred Kitajskim gledališčem. Sam poiščem Quentina Tarantina in Nicholasa Cagea, dekleti odtisa Ryana Goslinga in Emme Stone iz filma Dežela La La. Nekaj sekvenc filma so posneli tudi na Griffith Observatoryju na hribu nad mestom. Tja pa prihodnjič.