Podgane razburjajo Kranjčane

Na kranjski občini pojasnjujejo, da so oktobra od Domplana prejeli obvestilo o pojavu glodavcev, zato je Komunala Kranj že ukrepala.

Komunala Kranj izvaja deratizacijo javne kanalizacije v spomladanskem in jesenskem obdobju na območju mestne občine Kranj ter občin Naklo, Šenčur, Preddvor in Cerklje na Gorenjskem.

Kranj – Potem ko so se na družbenih omrežjih in v nekaterih medijih razširila vprašanja, ali Kranju grozi povečano število glodavcev, zlasti podgan, smo se o problematiki, na katero so nas opozorili tudi bralci, pozanimali pri odgovornih.

»Mestna občina Kranj v zadnjem času ni prejela prijav o povečanem številu glodavcev. Javno kanalizacijsko omrežje na območju občine je v upravljanju Komunale Kranj, katere stalna naloga je tudi izvajanje deratizacije na omrežju. Smo pa od upravljavca večstanovanjskih zgradb družbe Domplan v začetku oktobra prejeli obvestilo o pojavu glodavcev ter o tem obvestili Komunalo Kranj, ki je potem izvedla izredno deratizacijo,« pojasnjujejo na kranjski občini.

»Običajno zaznamo težave preko rednih pregledov na terenu, prav tako pa nas o pojavu glodavcev obvestijo uporabniki in se na opozorila redno odzovemo. Krivce za pojav podgan lahko najdemo povsod, dejstvo pa je, da živali kanalizacijskih sistemov ne uporabljajo za bivanje, temveč jim predstavljajo predvsem prostor za iskanje hrane in gibanje. Bivališča pa si gradijo v luknjah ob sistemih ali ostali podzemni infrastrukturi,« med drugim pojasnjujejo na Komunali Kranj ter dodajajo, da problematika glodavcev ostaja predvsem v strnjenih naseljih, kjer je veliko prebivalcev na majhnem območju. Opozarjajo zlasti na neprimerno odmetavanje odpadkov v straniščne školjke pa tudi na javne površine.

»Deratizacije, ki jih izvedemo dvakrat letno, in tudi interventne oziroma izredne deratizacije so vključene v ceno storitve odvajanja odpadnih voda. Stroške deratizacije v večstanovanjskih objektih pa nosijo upravniki oziroma lastniki stanovanj. Komunala Kranj je izvedla zadnjo redno deratizacijo v obdobju konec septembra, zadnja interventna deratizacija pa je bila izvedena v drugi polovici oktobra,« še pojasnjujejo na Komunali Kranj, na kranjski občini pa dodajajo: »V primeru, da bomo prejeli obvestila o povečanem pojavu glodavcev, bomo zadevo proučili in ukrepali v sodelovanju s Komunalo Kranj in drugimi pristojnimi službami, ki pokrivajo območje. Medobčinski inšpektorat Kranj pa v zadnjem obdobju že poostreno nadzira dogajanja na ekoloških otokih in je tudi izvedel določene ukrepe, s katerimi se je stanje glede kopičenja komunalnih odpadkov bistveno izboljšalo, s tem pa so bili odstranjeni tudi pogoji, ki bi omogočili povečanje števila podgan.«