Tone in Janez sta na ves glas preskusila t. i. eho efekt, ki je ena od znamenitosti polotoka Tihany.

Kolesarjenje ob Blatnem jezeru, 5. del

Zjutraj smo se najprej povzpeli na vrh polotoka Tihany, kamor vodi prijeten klanec – ravno pravšnji za jutranje prebujanje. Prve naselbine na polotoku so nastale v srednjem veku, ko je kralj Andrej leta 1055 tu uredil pokopališče za kraljevo družino in dal zgraditi benediktinski samostan. Od 12. stoletja dalje je cerkev pomembno vplivala na sprejemanje cerkvenih in civilnih odločitev. V času turških vpadov so samostan spremenili v utrdbo in Turki so ga uničili. V 18. stoletju so ga obnovili v baročnem slogu in takrat je postal simbol polotoka Tihany.

Z obzidja ob cerkvi smo uživali v razgledu na jezero in zasidrane ladje. Benediktinski baročni samostan ima čudovito izdelan lesen strop in zanimiv oltar. Ob cerkvi je v skalo izdolbena luknja, v kateri so prebivali puščavniki. Sprehodili smo se skozi mestece, ki je bilo že zjutraj živahno in je polno trgovinic, v katerih smo lahko kupili tipične madžarske spominke, od najrazličnejših vin, paprike v prahu, pikantnih klobas do izdelkov iz sivke in lončenih posod. Občudovali smo tudi kalvarijo, ki so jo zgradili leta 1926. Ob vsaki postaji je kapelica, v njej pa relief, ki prikazuje Jezusovo trpljenje. Obiskali smo še kip ženske, ki simbolizira eho – odmev. Če stopiš k njej in zavpiješ proti cerkvi, ki je oddaljena približno dvesto metrov, se zvok od stene odbije in se vrne. Seveda smo tudi mi preverili, ali to, kar kot znamenitost predstavljajo že do leta 1848, ko so romarje z vseh koncev Madžarske vodili sem in jim predstavljali t. i. eho efekt, drži. Pravijo, da se odmev sliši celo 15-krat. Ugotovili smo, da se najbolje slišijo dvozložne besede, a odmev našega glasu se je slišal največ dvakrat. S polotoka smo se spustili nazaj proti jezeru in pot nadaljevali mimo lepih vinorodnih krajev.

Po nekaj kilometrih in obveznem postanku na kavi smo pot obrnili v hrib in obiskali še nekaj krajev, ki ležijo stran od jezera in niso povezani s turizmom. Takoj smo začutili, da so vasi revnejše in da v krajih, kjer ni razvitega turizma ljudje, živijo skromno. Prebivalci se ukvarjajo z vinogradništvom, gozdarstvom in v manjšem deležu z živinorejo. Večinoma se vozijo na delo v druge kraje. Obiskali smo vas Vászoly, kjer smo našli vodnjak z izvirsko vodo, ki naj bi bila zdravilna in se imenuje po svetem Jakobu. Namakanje v vodi naj bi pomagalo pri odstranjevanju bradavic in zdravljenju »ženskih« bolezni. Svetega Jakoba, ki je tudi zavetnik vasi, naj bi tukajšnji prebivalci častili že v antičnih časih. Tudi kralj Andrej je blagoslovil to zdravilno mesto in izvirsko vodo. V hladni vodi smo si namočili že rahlo utrujene noge, se ohladili in se dodobra spočili. Nato se je prva skupina vrnila v Tihany, kjer smo še enkrat prespali. Druga skupina je nadaljevala pot proti mestu Tapolca.