Izobraževalni dan so imeli v Mestni knjižnici Kranj. / Foto: Tina Dokl

Knjižnice imajo svojo moč

Društvo bibliotekarjev Gorenjske je v soboto pripravilo izobraževalni dan na temo Izzivi knjižnic pri delu z mladimi.

Kranj – »Govorili smo o tem, kako mlade povabiti in jih v knjižnici znati obdržati ter jih navdušiti za vse dejavnosti, ki jih nudimo. Mladi veliko vedo, in če bibliotekarji to znanje prepoznamo, jim ga lahko pomagamo pridobivati v še večji meri,« je povedala predsednica Društva bibliotekarjev Gorenjske mag. Helena Krampl Nikač. Predstavili so primera dobrih praks v gorenjskih knjižnicah; Lidija Kozelj je povedala nekaj o bralnem klubu v Knjižnici A. T. Linharta v Radovljici, Martina Klemenčič pa je predstavila delo z mladimi uporabniki v Knjižnici dr. Toneta Pretnarja v Tržiču, med drugim je posebej omenila nedavni inovativni dogodek Digitalno=realno=normalno, s katerim so nagovorili tudi mlade, ter dodala, da bi v tržiški knjižnici lahko nudili še več aktivnosti, če bi imeli boljše prostorske pogoje. Da knjižnica lahko spominja na »dnevni prostor«, je bilo namreč tudi slišati. Na ta način so prostorsko »omehčali« šolsko knjižnico v OŠ Orehek Kranj in vanjo postavili celo kavč, je povedala tamkajšnja knjižničarka Andreja Urbanec in dodala, da se v knjižnici zdaj mladi več zadržujejo in družijo. Primera dobre prakse dela z mladimi v drugih institucijah sta predstavili Jasmina Šubic na temo projektnega učenja mlajših odraslih in Mladinskega dnevnega centra KamRa ter mag. Ina Kreft Toman na temo bralnih navad mladih z manj priložnostmi.

Na okrogli mizi v nadaljevanju je sodelovalo tudi nekaj dijakov iz Gimnazije Kranj in Gimnazije dr. Franceta Prešerna Kranj ter iz radovljiškega PUM-a. Juš Lesjak, dijak Gimnazije Kranj, je prepričan, da knjižnice lahko še bolje interaktirajo z mladimi: »Knjižnica je bila prvotno spletišče, kjer se je pretakalo znanje, in ne samo prostor, kjer so se izposojale knjige. Knjižnice naj mlade povlečejo z dogodki, njihova prednost pred internetom je, da se lahko osredotočijo na lokalno, na naše osebne interese. Imajo veliko moč, da nam pripeljejo ljudi, ki jih sami ne moremo doseči (podjetnike, kulturnike ...) in ustvarjajo atraktivne dogodke.«

A tudi knjiga ima še vedno svoje mesto in svoj čas, je prepričan nekdanji ravnatelj Gimnazije Kranj mag. Franc Rozman: »Knjiga ima vrednost, ki je ostali mediji nimajo; do informacije se ne moreš dokopati tako hitro z iskalnikom in tudi ''stric Google'' pri tem ne more pomagati.«