Za Hrastje okoljska presoja

Ministrstvo za okolje in prostor za načrtovano Obrtno-poslovno cono Hrastje zahteva celovito presojo vplivov na okolje, s čimer pa se na kranjski občini ne strinjajo.

Kranj – Kranjski mestni svetniki so na septembrski seji podprli gradnjo ceste in potrebne infrastrukture do že več let načrtovane Obrtno-poslovne cone Hrastje. Da se urejanje cone vendarle bliža, so bili zadovoljni tudi na Območni obrtno-podjetniški zbornici Kranj, konec prejšnjega meseca pa so nato na kranjski občini prejeli dopis ministrstva za okolje in prostor, da je pred posegom v prostor potrebna celovita presoja vplivov na okolje (CPVO). S tem je podžupan Janez Černe seznanil tudi kranjske svetnike na zadnji seji.

»Postopek CPVO se vodi ločeno, v okviru postopka sprejemanja Odloka o občinskem podrobnem prostorskem načrtu (OPPN). Skladno z določbami 9. in 14. člena ZUP smo bili kot stranka v postopku pozvani, da se izrečemo o ugotovljenih dejstvih in okoliščinah,« pojasnjujejo na Mestni občini Kranj in dodajajo, da so 12. novembra na ministrstvo za okolje in prostor poslali dopis, v katerem so zapisali, da uvedba postopka CPVO po njihovem mnenju ni potrebna. Pri tem so upoštevali mnenja Zavoda RS za varstvo narave, mnenja ministrstva za kulturo, ministrstva za zdravje, Nacionalnega inštituta za javno zdravje in Direkcije RS za vode.

»Iz pregleda mnenj je namreč razvidno, da bi bil ključni razlog za uvedbo postopka edino mnenje Zavoda za gozdove Slovenije in posledično njegovo povzemanje v mnenju ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Menimo, da je z izpolnitvijo zahtev iz OPN in smernic postopek CPVO, ki bi izhajal iz skrbi o verjetnosti pomembnejših vplivov z vidika gozdarstva in lovstva, nepotreben, saj so zahteve mnenja zgolj tehnične narave, kar je moč smiselno vnesti v odlok, besedilo in grafike OPPN in s tem v celoti upoštevati utemeljene zahteve. Področja, ki so vezana na varstvo narave, pa je v svojem mnenju ocenila tudi kranjska območna enota ZRSVN, ki ne vidi potrebe po uvedbi postopka CPVO,« pojasnjujejo na kranjski občini in dodajajo, da v primeru, da bi bila vendarle potrebna uvedba CPVO, še pred tem predlagajo usklajevalni sestanek z ministrstvom za okolje in prostor in Zavodom za gozdove.

»Če bi po mnenju ministrstva za okolje in prostor morali izvesti postopek celovite presoje vplivov na okolje o sprejemljivosti vplivov njegove izvedbe na okolje, bi se postopek priprave Odloka o občinskem podrobnem prostorskem načrtu zavlekel do zaključka CPVO,« dodajajo na kranjski občini. Kot je pojasnil podžupan Janez Černe na novembrski seji mestnega sveta, bi to trajalo najmanj pol leta.