Delavnica o krajinski zasnovi

Pred pripravo občinskega podrobnega prostorskega načrta za območje Planšarskega jezera delavnica z občani in občankami Jezerskega

Jezersko – Pred kratkim je na Jezerskem potekala delavnica za občane v sklopu priprave Krajinske zasnove za območje v okolici Planšarskega jezera. Na njej so želeli predstaviti usmeritve države za ohranitev kulturne krajine in drugih vrednot tega območja, predstaviti analitični del krajinske zasnove, v razpravi z občankami in občani pridobiti mnenja in dodatne predloge k analizi stanja (predvsem za področje prometa, dejavnosti, podobe in doživljanja prostora), prepoznati interese lokalne skupnosti glede rabe prostora in glede možnih scenarijev prostorskega razvoja območja ob jezeru. Organizatorji delavnice so bili skupaj z Občino Jezersko predstavniki podjetja Locus, gostja pa je bila tudi predstavnica Zavoda RS za varstvo kulturne dediščine. Župan Andrej Karničar je zadovoljen, da je bila delavnica dobro obiskana, sodelujoči pa so se aktivno vključili v razpravo, kako bi si želeli imeti urejeno to območje.

Krajinska zasnova za območje ob Planšarskem jezeru bo podlaga za občinski podrobni prostorski načrt (OPPN). Gre za eno od prepoznavnejših območij v občini, zato je sodelovanje občank in občanov ključnega pomena, je sodelujočim pojasnil župan. Saša Roškar s kranjske enote zavoda za varstvo kulturne dediščine je poudarila spomeniškovarstveni pomen Zgornjega Jezerskega. Širše območje, ki zajema skoraj celotno površino občine Jezersko, je bilo leta 1997 prepoznano kot eno od šestdesetih območij kompleksnega varstva kulturne dediščine v Sloveniji in je v Strategiji prostorskega razvoja uvrščeno med nacionalno pomembna krajinska območja s prepoznavnimi značilnostmi kulturnega in simbolnega pomena. Zaradi tega je treba skrbno tehtati med razvojem in ohranjanjem. Manca Jug iz podjetja Locus je podrobneje predstavila krajinsko zasnovo. V njenem analitičnem delu je definirano območje obdelave, med opisanimi značilnostmi pa zajete prepoznavnost in preglednost prostora, poselitev, promet in dejavnosti; za ožje območje podrobneje motorni promet, peš in kolesarski promet, vegetacija, urbana oprema in podobno. V razpravo so sodelujočim ponudili več možnih scenarijev, kako naj bi se razvijalo to območje, da bi obenem ohranilo naravna in kulturna bogastva, občani pa so v manjših skupinah predstavili svoje videnje razvoja tega območja.