Omejili delovni čas

V Zdravstvenem domu (ZD) Bohinj so morali zaradi pomanjkanja zdravnikov omejiti delovni čas. V ZD Kranjska Gora je situacija še slabša.

Bohinjska Bistrica, Kranjska Gora – V Zdravstvenem domu Bohinj so zaposlene tri zdravnice družinske medicine, ki izvajajo kurativno in preventivno dejavnost, enkrat tedensko imajo ambulanto v domu starostnikov Zavodu sv. Martina v Srednji vasi, vsak dan pa ob svojem rednem delu v ambulanti izvajajo tudi nujno medicinsko pomoč in obveznosti nadomeščanja, mrliško službo in druge zadolžitve. »Zaradi raznih objektivnih odsotnosti vseh treh zdravnic v novembru in tudi v naslednjih mesecih ne bo možno več vsak dan med 7. in 20. uro organizirati prisotnosti zdravnika v ZD Bohinj,« je pojasnil direktor Osnovnega zdravstva Gorenjske (OZG) Jože Veternik. Tako bo 11., 12. in 28. novembra zdravnik prisoten le dopoldan do 13.30, 13. novembra bo ZD zaprt od 17.30 dalje, 27. novembra pa bo zaprt od 11.30 dalje. V času, ko bo ZD Bohinj zaprt, bo občanom in bolnikom zagotovljena nujna medicinska pomoč v Zdravstvenem domu Bled. »Vodstvo zavoda OZG in zaposleni v ZD Bohinj se opravičujemo, vendar glede na trenutno stanje drugačna organizacija ni možna,« je dejal Veternik in dodal, da bo v naslednjem tednu organiziran sestanek na Občini Bohinj, kjer bodo skupaj iskali možne rešitve.

V ZD Kranjska Gora je situacija še slabša. V tem trenutku delata dve zdravnici družinske medicine, ki hkrati opravljata tudi urgentne obiske ter obiske na domu in v Domu Viharnik. Ob pomoči zdravnikov z Jesenic dela sploh ne bi bilo mogoče normalno organizirati. Največji problemi nastanejo v viških turistične sezone, že dlje časa tako Občina Kranjska Gora kot ZD Jesenice opozarjata, da bi bilo takrat dobro zagotoviti vsaj za nekaj ur na dan turistično ambulanto. V Mojstrani pa so z odhodom zdravnice celo ostali brez ambulante, na kar so opozorili krajani na zboru krajanov v Krajevni skupnosti Dovje - Mojstrana. Slišati je bilo celo vprašanje, ali bodo morali res protestirati na ulicah.

Kot je še pojasnil Jože Veternik, se težava s pomanjkanjem zdravnikov družinske medicine pojavlja tako na Gorenjskem kot v celotni Sloveniji, rešitve iščejo tudi v smeri zaposlovanja zdravnikov z območja nekdanje Jugoslavije.