Rado Šušteršič

Spet po rumeno zlato

Zadnji konec tedna v oktobru smo se z naročniki in prijatelji Gorenjskega glasa skupaj s turistično agencijo Kompas ponovno odpravili na obiranje mandarin v dolino Neretve. Na tridnevnem potovanju ni manjkalo sonca, ljudje so se še kopali v morju, najedli smo se mandarin.

Težko pričakovano obiranje mandarin (1)

Vsakič, ko se odpravimo na obiranje mandarin, se naučimo kaj novega. V preteklosti smo si ogledali Stone, okušali ostrige, spoznavali stonsko sol, večkrat obiskali Mostar, spali na Makarski rivieri, v Neumu, doživeli mesta, kot sta Split in Dubrovnik. Tokrat smo se zadnji dan, na poti domov, sprehodili po mestu Omiš in si iz avtobusa ogledali kanjon reke Cetine. Pogled nanj z višje ležečih predelov pa je sploh izjemen.

Tokrat se nas je nabralo za en avtobus, na tridnevnem potovanju nas je spremljal Kompasov vodnik Rado Šušteršič, ki je junija letos praznoval že štirideset let, kar je v tem poslu, v turističnih vodah. Lahko bi rekli, da Makarsko riviero pozna do obisti. Tako smo že prvi dan o njej izvedeli tako kopico zanimivih zgodovinskih podatkov kot tudi dejstev iz sedanjosti.

Spali smo v Drveniku, kamor smo prispeli v zgodnjih popoldanskih urah. Kakor hitro smo se nastanili v hotelu Quercus, kjer so nam družbo delali še Avstrijci in zadnja »pošiljka« Francozov letos, so se nekateri odpravili na sprehod, drugi so si oblekli kopalke, se sončili ob bazenu ali odšli na plažo, ki je od hotela oddaljena morda pet minut hoje. Morje je bilo še vedno prijetnih temperatur, sonca ni manjkalo, krasno peščeno plažo pa so imeli tokrat Gorenjci praktično povsem zase. Na glas smo razmišljali, kako je poleti, ko je polna do zadnjega kotička ... Pravzaprav je na izjemno lepih plažah Makarske riviere na višku turistične sezone verjetno povsod podobno, a ljudje tam še kar gradijo – od samostojnih apartmajskih hišic do pravih apartmajskih naselij, kakšen nov hotel raste sredi borovega gozdička, streljaj od morja, večina pa jih je prenovljenih, kar seveda vpliva tudi na ceno namestitev, ki je v primerjavi s preteklimi leti v sezoni precej poskočila.

Iz Drvenika do Sućuraja na Hvaru vozi trajekt in tako so se nekateri odločili tudi za obisk sosednjega otoka.

er smo imeli lepo vreme z dnevnimi temperaturami okoli 24 stopinj Celzija, pravo brezvetrje in mirno morje, pa se nas je večina odločila za raziskovanje dela Makarske riviere še z morja: popeljali smo se z ladjo Dva brata in uživali v razgledih

(Se nadaljuje)