Na Strokovni tehniški gimnaziji ŠC Kranj je potekal prvi dogodek v okviru projekta »Inženirke in inženirji bomo!«. / Foto: Tina Dokl

Projekt, ki navdihuje za inženirja

Na Strokovni gimnaziji Šolskega centra (ŠC) Kranj je potekal prvi dogodek v okviru projekta »Inženirke in inženirji bomo!«.

Kranj – Strokovna tehniška gimnazija ŠC Kranj se je letos pridružila projektu Inženirke in inženirji bomo!, ki združuje priznane inženirke in inženirje, vrhunske menedžerke in menedžerje, raziskovalke in raziskovalce na fakultetah, predstavnike zagonskih podjetij in različne prodorne ter ustvarjalne posameznike. »Glede na izjemno rast gospodarstva na področju tehniške stroke in modernih tehnologij na Gorenjskem je razvoj in izobraževanje novih inženirk in inženirjev zelo pomembna tema,« je povedala ravnateljica Lidija Goljat Prelogar in dodala: »Gre za projekt, ki poteka že osem let in navdihuje mlade, da se odločijo za študij naravoslovja in inženirstva. Kot tehniška gimnazija se lahko pohvalimo z velikim številom dijakov, ki postanejo inženirji, bodisi elektrotehnike, strojništva ali računalništva. A dejstvo je, da bi bilo glede na razvoj in napredek v tehnologiji in posledično na veliko potrebo po inženirjih na Gorenjskem teh še vedno premalo, četudi bi vsi naši dijaki postali inženirji.«

Osrednja aktivnost projekta so dogodki, ki se izvajajo na vodilnih slovenskih gimnazijah. Prvi tovrstni je potekal ravno na Strokovni tehniški gimnaziji ŠC Kranj, kjer so njihovi inovativni dijaki predstavili dosežke in kot prva slovenska gimnazija tudi pilotno izvedbo senčenja inženirjev. »Senčenje pomeni, da dijak kot senca ves dan zasleduje in spremlja inženirja pri njegovem delu. Postavi se v njegov položaj, aktivno pa se ne vključuje v sam delovni proces,« je pojasnila ravnateljica. Senčili so trije njihovi najboljši dijaki – Miha Meglič v Iskraemecu, Aljaž Medič v Iskratelu in Matija Demšar v podjetju Lotrič Meroslovje. Ekipa iCap je predstavila še projekta Pametna Rož'ca in Pametna Značka; v okviru projekta podjetnost pa še cenovno dostopen spektrometer. Zbrane je nagovorila tudi Edita Krajnović, direktorica podjetja Mediade, vodja metodologije pri Gazeli, soustanoviteljica skupnosti in gonilna sila projekta Inženirke in inženirji bomo! po slovenskih gimnazijah. Potekala je tudi okrogla miza o tem, kako izbrati karierno pot in biti pri tem uspešen.