Ob odprtju novih prostorov waldorfskega vrtca v Radovljici sta direktor Iztok Kordiš in radovljiški podžupan Miran Rems na vrtu posadila drevo.

Waldorfski v novih prostorih

V stavbi nekdanjega radovljiškega stanovanjskega podjetja so uredili nove prostore waldorfskega vrtca, ki ga trenutno obiskuje skoraj petdeset otrok z območja Zgornje Gorenjske.

Radovljica – Tik pred jesenskimi počitnicami so na priložnostni slovesnosti odprli nove prostore waldorfskega vrtca v Radovljici. Z dvema igralnicama, dvema spalnicama, velikim osrednjim prostorom in sejno sobo ter seveda dovolj prostornim igriščem pred stavbo ima vrtec zdaj bistveno boljše pogoje za delovanje kot prej.

Prvi waldorfski vrtec na Gorenjskem so pred enajstimi leti odprli na Hrušici, kjer še sedaj deluje enota, ki jo trenutno obiskuje 17 otrok. Radovljiška enota je bila odprta le leto dni za tem in je vse do letošnjega poletja delovala v prostorih nekdanje stavbe IBM v središču Radovljice, kjer ima prostore tudi Ljudska univerza Radovljica. Zaradi prostorske stiske je Waldorfska šola Ljubljana, v okviru katere delujejo tudi oba gorenjska vrtca in waldorfska šola v Naklem, kupila in preuredila prostore na Cankarjevi ulici v Radovljici, v katerih je do pred nekaj leti delovalo občinsko stanovanjsko podjetje Alpdom.

Radovljiški waldorfski vrtec trenutno obiskuje 47 otrok, večinoma prihajajo iz zgornjegorenjskih občin. Razporejeni so v tri skupine prvega in drugega starostnega obdobja, zanje pa skrbi osem vzgojiteljic, je povedala vodja gorenjskih waldorfskih vrtcev Klementina Jakopič Merzel.

Kot pravi, so v Radovljici pred desetletjem začeli s skupino sedmih otrok. »Na začetku so v naš vrtec otroke vpisovali predvsem starši, ki so poznali waldorfsko pedagogiko in so otroke namenoma želeli vpisati prav k nam. Takšni so še zmeraj v večini, čeprav v zadnjih letih prihaja vse več otrok, ki v občinskih vrtcih niso dobili prostora. Tudi ti običajno ostanejo pri nas,« je pojasnila in povedala, da je v tem šolskem letu v njihovem vrtcu na voljo še nekaj prostih mest.

Poudarila je še, da vrtec deluje po javno priznanem programu in da tudi njihovim staršem plačilo vrtca subvencionira občina. »Ekonomska cena naših programov je celo nekaj nižja od tiste, ki jo imajo občinski vrtci, s tem, da naše programe občina subvencionira v 85, ne sto odstotkih. Zato so naši vrtci za starše malo dražji kot občinski, a smo glede cen daleč od kakšne elitne ustanove. Vpis otroka v waldorfski vrtec si lahko privošči vsaka povprečna slovenska družina.«

Waldorfski vrtci so sicer med drugim znani po tem, da v njih uporabljajo igrače iz naravnih materialov. »Glavni medij, prek katerega otroci pridobivajo informacije, je vzgojiteljica s svojim glasom in kretnjami, zelo skrbimo za močan ritem po dnevih, tedni in mesecih, zelo se prilagajamo letnemu času in praznikom, ki prihajajo iz našega okolja.« Zato ne bodo praznovali dneva čarovnic, bodo pa obeležili martinovo, ko bodo spekli in med seboj razdelili kruh ter se odpravili v dom starejših občanov, kjer bodo tamkajšnje stanovalce razveselili z mafini in pesmijo.