Obiskovalcem delavnice ekipa projekta Gerobus poda uporabne in koristne informacije za aktivno in prijetno staranje. / Foto: Tina Dokl

Aktivno in prijetno staranje

Strokovna ekipa iz Doma Petra Uzarja Tržič izvaja projekt Gerobus, v okviru katerega obiskovalce seznanijo z vsebinami in napotki, ki omogočajo aktivno in prijetno staranje.

Ročevnica – Glavni namen projekta Gerobus je povišati kakovost življenja, vzpostaviti zavedanje o dejavnikih tveganja ter pomembnosti skrbi zase predvsem starejših in drugih ranljivih skupin. Kot sta pojasnili strokovni sodelavki projekta Gerobus Karmen Klančnik Pobežin in Maja Debeljak je cilj tudi motivacija starejših za aktivno in prijetno staranje preko spodbujanja zdravega in aktivnega življenjskega sloga s pravim prehranjevanjem, primerno telesno aktivnostjo ter socialno interakcijo. Pojekt, v katerega so vključene občine Tržič, Šenčur in Bohinj, so v Domu Petra Uzarja začeli izvajati letos septembra in bo potekal vse do julija naslednje leto. Glavna aktivnost so delavnice, kjer strokovna ekipa predstavi štiri teme – osteoporoza in vaje za ravnotežja, urinska inkontinenca in vaje za krepitev medeničnega dna, demenca oziroma kognitivne vaje ter informacije o pravicah starejših. Na delavnicah se obiskovalci seznanijo z vsebinami in napotki, poleg teoretičnega znanja pa prikažejo tudi vaje in fizične aktivnosti, ki jih udeleženci ponovijo. Do zaključka projekta bodo izvedli še meritve za pravočasno odkrivanje demence. Pripravili bodo tudi monografijo, kjer bo združeno strokovno znanje in poročilo delavnic. Že sedaj so na voljo zloženke za vsako temo, uporabne informacije pa je moč dobiti tudi na spletni strani, kjer so na ogled video vsebine z napotki za pravilno skrb negibnega svojca ali svojca z demenco.

Projekt financirata ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo ter Evropska unija. Prvi sklop delavnic so na sedmih lokacijah že izvedli septembra, udeležilo se jih je več kot petsto starostnikov in njihovih svojcev, drugi sklop so začeli izvajati nedavno. Delavnice bodo potekale 5. novembra v Bohinjski Bistrici, 6. novembra v Bistrici pri Tržiču, 12. novembra v Šenčurju in 14. novembra v Tržiču, vse z začetkom ob 9. uri. »Če bo organizirana skupina pokazala željo in interes, bomo tovrstne delavnice kadarkoli ponovili, tudi po zaključku projekta,« je povedala direktorica Doma Petra Uzarja Karmen Arko.